Yerel radyolarda içerik oluşturma sürecine etki eden faktörler ve bir uygulama örneği: Radyo Kyöd
The factors that effects to constitute the process of content in local radios and a case study: Radio Kyöd
  1. Tez No: 204313
  2. Yazar: SEDAT ÖZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİGAR PÖSTEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜİLETİŞİM ANABİLİM DALIİLETİŞİM BİLİMLERİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMIÖZETKüresel olanın tahakkümünden bahsedenler, yerel olanı ifade ederken, kitleiletişim araçlarının yerel olanın korunmasında önemli bir göreve sahip olduğunu dilegetirmektedirler. Ancak açık bir ifadeyle belirtmek gerekirse, yerel olan ulusal sınırlarile çizilen midir yoksa etnik kimlikler midir bu ayrım önemlidir. Sonuç olarakküreselleşmenin bir kimlik bunalımı yarattığı ve toplumların üçlü bir gerilim içindekaldıkları iddia edilebilirÜlkemizde de son 15 yıldır etkin bir şekilde hissettiğimiz küresel hareketlenme,özellikle iletişim sistemlerindeki değişimle gözle görülür bir hal almıştır. 1990'lı yıllardaradyo-televizyon yayıncılığında devlet tekelinin kırılmasıyla birlikte yayıncılık alanındayaşanan patlama çeşitli yasal düzenlemeler ile kontrol altına alınmaya çalışılmıştır.Ancak sayıları bir zamanlar binlerle ifade edilen yerel yayın kuruluşları ile yayıncılıkalanında ne değişmiştir bu belirgin olarak ortaya konulmamaktadır.Bu çalışmada kendine has özellikleri dolayısıyla farklı bir konumda olan radyonunyerel bir iletişim aracı olarak ne ifade ettiği üzerinde durulmaktadır. Ortaya atılan oncaiddiaya rağmen yerel radyo uygulamalarından hareketle yerel yayıncılığa bakışanlaşılmaya çalışılmıştır.Tezi Hazırlayan : SEDAT ÖZELTez Kabul Yönetim Kurulu Karar ve No:Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Nigar PöstekiJüri Üyeleri : Prof. Dr. Hülya YenginDoç. Dr. Mete Çamdereli
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜİLETİŞİM ANABİLİM DALIİLETİŞİM BİLİMLERİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMIABSTRACTThe people who mention about the domination of global, express that masscommunication tools have an important function in protection the localness in theirstatements. However, speaking clearly, this discrimination is important that if the localone is in the limited national borders or ethnical identities. As a result, it can be claimedthat, globalization creates an identity depression and the societies stay in a triofrustration.The global action, which is active is in our country in the recent 15 years, isevident especially in the communication systems. In the 1990?s, along with the abate themonopoly of the government, explosion in the broadcasting could be tried to undercontrol with the various legal arrangements. On the other hand, it can not be exposeclearly, what was the change in the broadcasting with the local broadcastingfoundations, the numbers express as thousands at one time.In this study, the radio, which in a different condition because of the uniqespecial characteristics, is researched to express the meaning as a local communicationtool. It?s tried to understand the view towards the local broadcasting.Tezi Hazırlayan : SEDAT ÖZELTez Kabul Yönetim Kurulu Karar ve No:Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Nigar PöstekiJüri Üyeleri : Prof. Dr. Hülya YenginDoç. Dr. Mete Çamdereli