Yalın altı sigma yöntemiyle hata oranlarının azaltılması ve simülasyonu: Değirmen makinaları imalat işletmesi örneği
With lean six sigma method reducing error rates and simulating: Example of milling machinery manufacturing company
  1. Tez No: 811927
  2. Yazar: FEVZİ DİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Yalın altı sigma yöntemi; ürün kalitesinin artırılması, üretim süreçlerinde israfın ortadan kaldırılması, üretim süresinin kısaltılması ve her türlü maliyetin düşürülmesi gibi hedefleri içeren bir üretim ve yönetim felsefesidir. Günümüzde hemen hemen tüm sektörlerde yaşanan yoğun rekabet, yalın altı sigma gibi uygulamaları değerli kılmaktadır. İşletmeler, gereksiz atıkları azaltarak yüksek kaliteli ürünler sunmaya odaklanmaktadır. Ayrıca işletmeler daha hızlı üreterek rakiplerinin önüne geçmeyi hedeflemektedir. Bu tez çalışmasının uygulama kısmı Çorum'da Değirmen Makinaları İmalat Sektöründe faaliyet gösteren bir üretim şirketinden elde edilmiştir. Söz konusu şirket 1990'lı yıllarda küçük sermayeli, iki ortaklı bir işletme olarak kurulmuş ve kısa sürede büyük ilerleme kaydetmiş bir kuruluştur. Fakat iş dünyasında hızlı büyümesi, sorunlarının büyümesini de beraberinde getirmiştir. Bu sorunlar genel olarak personel ihtiyacı, kullanım alanı ihtiyacı, makine ve teçhizat ihtiyacı gibi konular olmuştur. Bu sorunlar yeni yatırımlar ve yeni personel istihdamı ile çözülmeye çalışılmış, ancak bir noktadan sonra geleneksel yöntemlerin sorunları çözmede yetersiz kaldığı gerçeğiyle karşı karşıya kalmışlardır. Bu aydınlanmanın ardından stratejik değişiklikler yapılmasına karar verilmiştir. İşletme bu stratejik değişiklikler çerçevesinde yalın üretim uygulama kararı almış ve yalın altı sigma düzeyine ulaşmayı hedeflemektedir. Değirmen makinaları imalatı sektöründe, günümüz rekabet ortamında sürekli artan müşteri beklentileri ve sürekli değişen talepleri karşılamak, müşteri isteklerine cevap vermek ve müşteri memnuniyetini sağlamak oldukça zor hale gelmiştir. Günümüzün küresel ve rekabetçi çağında, yalın altı sigma ile üretim süreçlerinin sürekli iyileştirilmesi, memnun müşteri sayısını artırılması ve işletme karlılığını en üst düzeye çıkarmak için önemli bir çözüm olarak kabul edilmektedir. İşletmelerin üretim hatalarını azaltmak için geliştirilen bu yaklaşımla birçok kuruluş üzerinde önemli etkiler elde edilmiştir. Çalışmada değirmen makinaları imalatı sektöründe faaliyet gösteren bu işletmenin üretim süreçlerini yalın altı sigma yöntemleri kullanarak hata ve fire düzeylerini azaltacak önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca bu önerileri simüle ederek gözlemleme ve analiz edilmesini sağlanmış ve bu örnek olay üzerinden KOBİ ölçeğindeki işletmeler açısından yalın altı sigma uygulamalarındaki zorluklar ve potansiyeller ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Lean six sigma method; It is a production and management philosophy that includes objectives such as increasing product quality, eliminating waste in production processes, shortening production time and reducing all kinds of costs. Today, intense competition in almost all sectors makes applications such as lean six sigma valuable. Businesses focus on providing high quality products by reducing unnecessary waste. In addition, businesses aim to get ahead of their competitors by producing faster. The application part of this thesis was obtained from a production company operating in the Milling Machinery Manufacturing Sector in Çorum. The company in question was established as a small-capital, two-partner business in the 1990s and has made great progress in a short time. The rapid growth of the business world has brought with it the growth of its problems. These problems have generally been issues such as the need for personnel, the need for usage area, the need for machinery and equipment. These problems were tried to be solved with new investments and new personnel employment, but after a point they were faced with the fact that traditional methods were insufficient to solve the problems. After this enlightenment, it was decided to make strategic changes. The company has decided to implement lean production within the framework of these strategic changes and aims to reach the lean six sigma level. In the milling machinery manufacturing sector, it has become very difficult to meet the ever-increasing customer expectations and ever-changing demands, to respond to customer requests and to ensure customer satisfaction in today's competitive environment. In today's global and competitive age, continuous improvement of production processes with lean six sigma is accepted as an important solution to increase the number of satisfied customers and maximize business profitability. With this approach, which was developed to reduce the production errors of enterprises, significant effects were obtained on many organizations. In the study, suggestions were made to reduce the error and waste levels by using lean six sigma methods in the production processes of this business operating in the manufacturing of milling machines. In addition, these suggestions were observed and analyzed by simulating them, and through this case study, the difficulties and potentials in lean six sigma applications for SME-scale enterprises were revealed.