İbn Arabi ve Spinoza'da tanrı anlayışı
The god concept of İbn Arabi and Spinoza
  1. Tez No: 204362
  2. Yazar: CAHİDE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN YAKUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETTanrı kavramı, düşünce tarihinin en eski ve değişmeyen konularından biriolagelmiştir. Bütün düşünürler ve filozoflar Tanrı hakkında olumlu ya da olumsuzfikirlerini belirtmekten geri durmamışlardır. Biz bu bağlamda Tanrı kavramını, kendidüşünce sistemlerine göre ortaya koyan iki düşünce adamını seçtik. Batı felsefesindenSpinoza ve doğu felsefesinden bn Arabi'nin Tanrı konusundaki açıklamalarının benzer vefarklı yönlerini belirlemeye çalıştık.Çalışmamız, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; genel olarakTanrı kavramı üzerinde durulmuş, bunun paralelinde Spinoza'nın eğitimini almış olduğuYahudilik Tanrı anlayışı ve bn Arabi'nin eğitimini almış olduğu slam Tanrı anlayışıkısaca açıklanmıştır. Girişin sonunda, bn Arabi felsefesinin genel adı olarak nitelendirilentasavvuf felsefesi ve Spinoza`nın felsefi anlayışı olarak nitelendirilen panteizm hakkındagenel bir açıklama yapılmıştır.Birinci bölümde; bn Arabi'nin varlık anlayışı ile Vahdet-i Vücud bağlamındaTanrı anlayışı açıklanmıştır.kinci bölümde; Spinoza'nın varlık anlayışı ile Tanrı anlayışı ortaya konmuştur .Üçüncü bölümde; iki filozofun Tanrı anlayışlarının benzer ve farklı yönleri ortayakonmuş, sonuç ve değerlendirme kısmında ise çalışmanın vardığı sonuçlara ilişkinaçıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe subject of our research is Concept of God that has been the oldest and an invariablematter in the history of thought, most of the philosophers opined on this concept. We willfocus on the two philosophers who had peculier point of views on the God concept. One ofthem is Spinoza from west philosophy and the other is bn Arabi from east philosophy.Furthermore, we tried to define the resamblance between these philosophers thoughts.This research is formed by introduction and three parts.In the introduction part, the general view of the God concept is given. God concept isexplained according to Spinoza?s religion Judaism and slamic religion of bn Arabi.General known name of the bn Arabi?s philosophy calls sufizm and panteizm that callsSpinoza?s philosophy understanding are explained at the end of the introduction.In the first part, the God concept is explained connecting by Vahdet-i Vücud with bnArabi?s ontologic view.In the second part, God concept is given with Spinoza?s ontologic view.In the third part, the similarities and differences of God concepts of these twophilosophers are given. Consequently the explanation is made according to evalution results.