Resim sanatında soyutlama
Abstraction in painting
- Tez No: 204363
- Danışmanlar: DOÇ. REŞAT BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜPLAST K SANATLAR ANASANAT DALIRES M BÖLÜMÜRES M SANATINDA SOYUTLAMAÖZETSanat tarihine ilişkin incelemeler sonucunda görülmüştür ki, insanlar yaşadıklarısürece doğadaki varlıklarını ispatlama isteği duymuşlar, bu ispatlama uğraşısı içindede sanatsal ifadelere başvurmuşlardır. Doğaya üstünlük sağlamanın zorunlu olduğuilk çağlarda, büyü ya da dinsel amaçla yapılan çalışmaların ilk sanat eserleri olarakkabul edildiği bilinmektedir. Elbette ilkel insanın sanat yapmak gibi bir amacı ya daestetik kaygısı yoktur. Fakat görülmektedir ki doğanın parçası olan insanın doğa ileilişkisi sonucu ortaya ister istemez sanat çıkmıştır. Sanatçıyı soyutlamaya iten neden,doğayı değiştirme ya da yeniden düzenleme arzusudur. Worringer'e göre sanat,insanın doğayla hesaplaşmasıdır ve soyutlama içtepisinin nedeni, insanın dış dünyaolayları karşısında hissettiği büyük iç huzursuzluğudur.Sanatın yaşam ile ilişkisi ele alındığında soyut sanatın oluşturduğu döneminyapısını incelemek zorunlu olmuştur. Bu dönem, endüstrileşme ile gelen teknik,bilimsel, düşünsel alanda gelişimlerin hızlı olduğu bir dönemdir. Tüm alanlardaki bugelişim, soyut biçimin gelişmesinde önemli rol oynamıştır.Soyutlama, tarihsel süreçte, pek çok toplumun resim sanatı anlayışı içerisindekarşımıza çıkar. lkel sanat çağlarının sanat istemi ve Doğu'nun gelişmiş bazı uygartoplumları ile slam öncesi ve slam sonrası toplumların sanat istemi soyutlamaeğilimindedir. Ayrıca Japon, Hint ve Çin sanatı soyut sanatın bazı eğilimlerine çokyaklaşmıştır.18. yüzyıldan başlayarak süregelen toplumsal yapıdaki değişimler ve gelişimlerinsan düşüncesini de değiştirmiştir. Bu gelişmelerin yarattığı iç huzursuzluksonucunda sanatçı doğadan, nesnelerden uzaklaşmak istemiştir. Bunun sonucundaresimde biçimler parçalanmaya başlamıştır. II. Dünya Savaşı sonrası tüm dünyadaolduğu gibi Türkiye'de de önemli sosyal, kültürel ve ekonomik değişimler oluşmuş,bu değişim resim sanatına da yansımıştır. Böylece 1950'den itibaren Türk resmigelişme gösteren bir döneme girmiştir.Tezi Hazırlayan: Müberra KALKANTez Danışmanı: Doç. M. Reşat BAŞARTez Kabul Tarih ve No: 28.06.2006-2006/12Jüri Üyeleri: Doç. M. Reşat BAŞARYrd. Doç. smet ÇAVUŞOĞLUYrd. Doç. Safiye BAŞAR
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜPLAST K SANATLAR ANASANAT DALIRES M BÖLÜMÜABSTRACTION IN PAINTINGABSTRACTThe studies relating to art history show that people want to prove their being allalong their lives by artistic expressions.In ancient times, when is necessary to ensuresuperiority on nature, workings about religion or spell are known as the firstartworks.Admittedly early human doesn't aim to make art and has no aesthetical care.However the relationship between human and nature detected the art.Artist's desire tochange and reorganization the nature is the reason forabstraction.According toWorringer, art is the result of settling accounts with nature and human, and human'sdisquietude about outside world cause abstraction instinct.The relationship between art and life make necessary to analyze the compositionof the age which makes up by abstract art.This age has a enormous growth inspiritual and scientific area depending on technics coming with industry.This growtheffected the evolution in abstract style.Abstraction appears in multiple communities' paintings.In some of the civilizedcommunities at East and moslem civilizations' art have tendency in abstraction.Besides Japan, Indian and Chinese art approach the tendency of abstract art.The evolutions and changes in communities from 18th century have changedthinking of humans.Evolution caused disquietude and artist became distant tonatureand object. As a result, the styles of paintings began breaking up.The world ofabstract artist became subjective and metaphysics so he try to explain the styles withhis own logic.Some significiant social, culturel and economic changes occured inTurkey after the World War II as such in the world and this changes reflected topainting, too. So Turkish painting entered a development term after 1950.Tezi Hazırlayan: Müberra KALKANTez Danışmanı: Doç. M. Reşat BAŞARTez Kabul Tarih ve No: 28.06.2006-2006/12Jüri Üyeleri: Doç. M. Reşat BAŞARYrd. Doç. smet ÇAVUŞOĞLUYrd. Doç. Safiye BAŞAR