Resim sanatında soyutlama ve lirik ekspresyonizm
Abstraction and lyric expressionism in painting
  1. Tez No: 972196
  2. Yazar: MERVE YEŞİL ADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
I. Dünya Savaşı'nın sosyal değişim ve felaketlerinin neden olduğu sorunlar sonucu ortaya çıkan dışavurumculuk akımının resim kompozisyonları üzerindeki etkisi karşılaştırmalı bir perspektif ile incelenmiş olup; çalışmanın temel amacı ise soyut dışavurumculuk üslubunun oluşmasında nasıl bir yol izlendiğini ve lirik soyutlamanın sanatçı eserlerini hangi görsel tekniklerde katkı sağladığı analiz edilmiştir. Ancak II. Dünya Savaşı sonrası farklı sosyo-kültürel değişimler ile soyut resmin müjdecisi olan bir diğer soyut dışavurumculuk akımı lirik soyutlama, lekecilik ve taşizm gibi üslupları içine alan informal sanat irdelenmiş, yoğun boya kullanımı ve çeşitli uygulama biçimleri görsel anlatım aracı olarak değerlendirilmiştir. Oysa bu akımda figüre yer verilmediği ve resim yüzeyinde doğa biçimleri yerine imgesel boya etkilerinin kullanılması baskın karakterdedir. Bu karakterin insanların iç dünyasındaki coşkuyu anlatan soyut resim anlayışı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın alt ana teması ise; bu kapsamda soyutlama tekniklerinin lirik ekspresyonist eserlerde nasıl yer aldığı ve kompozisyonların uygulama kısmında hangi yöntemleri tercih ettiklerinin saptanmasıdır. Bu araştırmada soyut dışavurumculuğun ana tema olması nedeniyle romantizmden ve figüratif bağlamdaki eserlerden çok, lirik soyutlamaya hazırlayan pentür etkilerine odaklanılmış olup, tuval yüzeyi üzerinde serbest fırça darbelerinin sanatçının içten coşkusu ile beslendiği görülmüştür. İçgüdü, doğaçlama, duygu dışavurumu, ışık doğanın ortaya koyduğu özellik olup lirik soyutlamanın ana elemanlarıdır. Konuların doğa kökenli olması ile sanatçının duygularını renk öğesi ile birlikte harmanlandığına tanıklık ederiz. Bu çalışma rengin soyut resimden sadece bir görsel unsur olmadığı aynı zamanda izleyicinin bilinçaltına hitap eden kuvvetli bir algılama faktörü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of the expressionism movement, which emerged as a result of the problems caused by the social changes and disasters of World War I, on the painting compositions has been examined through a comparative perspective, and the main purpose of the study is to analyze how the abstract expressionism style was formed and in which visual techniques lyrical abstraction contributed to the artist's works. However, another abstract expressionism movement that heralded abstract painting with different socio-cultural changes after World War II, information art, which includes styles such as lyrical abstraction, stainism and tachisme, was examined, and intensive use of paint and various forms of application were evaluated as a means of visual expression. Nevertheless, in this movement, not including the figure and the use of imaginary paint effects instead of natural forms on the painting surface are the dominant characteristics, which have been determined to be the understanding of abstract painting describing the enthusiasm in the inner world of people. The sub-theme of the study is to determine how abstraction techniques take place in lyrical expressionist works in the given context and which methods they prefer in the application of the compositions. In this research, since abstract expressionism is the main theme, the focus is on the effects of painting that prepare for lyrical abstraction rather than romanticism and the works in the context of and figurative context, and it is seen that the free brush strokes on the canvas surface are fed by the artist's sincere enthusiasm. Being the qualities articulated by nature, instinct, improvisation, emotional expression, and light are the main elements of lyrical abstraction. With the natural origin of the subjects, we witness that the artist blends their emotions with the color element. This study concludes that color is not only a visual element in abstract painting, but also a strong perception factor that appeals to the viewer's subconscious.