Stratejik planlamanın belediyelerde uygulanması
Implementation of strategic planning in municipalities
- Tez No: 204364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜSİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ ANABİLİM DALISTRATEJİK PLANLAMANIN BELEDİYELERDE UYGULANMASIÖZETYerel boyuttaki kamu hizmetlerinin sağlayıcısı olarak vatandaşa enyakın kamu örgütü olan belediyeler gittikçe artan oranda önem kazanmaktadır.Artan önemine rağmen, Türk kamu sektörünün bir parçası olan belediyelergeçmişten günümüze kadar uzanan birçok sorunla baş etmekte zorlukçekmektedirler.Bu sorunların giderilebilmesi için belediye yönetimlerinin klasik yönetimanlayışlarından kurtularak yeni yönetim tekniklerinden biri olan ve mevcutdurumu değerlendirme, gelecek dönük hedefleri belirleyerek buna uygun amaç,strateji ve proje üretme aşamalarını içeren stratejik planlama yaklaşımınıuygulamak zorundadırlar.Stratejik planlama, kentin belli bir dönem için hizmet önceliklerininbelirlenmesi, bunları karşılayacak kaynakların nasıl etkin kullanılacağınayönelik kısa ve uzun dönemli hedeflerin gerçekleştirilebilirliğini sağlamaktadır.Bu araştırmada; her alanda hızlı bir değişimin yaşandığı dünyada, kamusektöründe yaşanan gelişmelere ve değişimlere paralel olarak stratejikplanlamanın bir kamu örgütü olan belediyelerde uygulanmasının ihtiyaç olduğuvurgulanmakta ve uygun süreç takip edilerek uygulanabileceği ortaya konmayaçalışılmaktadır.Bu bağlamda, yerel yönetimlerin ve özellikle belediyeciliğin Türkiye'dekigelişimi belirtilmiştir. Ayrıca stratejik planlama uygulamasında Türk kamusektöründe karşılaşılan sorunlar ele alınarak çözüme yönelik önerilersunulmuştur. Türkiye'de pilot uygulamalar ile belediyelerdeki stratejikplanlama çalışmalarından örnekler incelenmiş ve sonuç olarak uygulamaaşamasında oluşabilecek sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur.Tezi Hazırlayan : Sezai ÖZTOPTez Danışmanı : Doç. Dr. Hamza ATEŞTez Kabul Tarih ve No : 10.01.2007 - 2007/01Jüri Üyeleri : Yrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇUYrd. Doç. Dr. Ramazan ŞENGÜL
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜSİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ ANABİLİM DALIIMPLEMENTATION OF STRATEGIC PLANNING IN MUNICIPALITIESABSTRACTMunicipalities have gained more importance as the nearest public serviceprovider to citizens in local area. Despite getting importance, municipalities asthe parts of Turkish Public Sector are inefficient dealing with the manycomplicated problems lasting so far.In order to solve the problems, authorities in municipality should leavethe traditional management skills and apply strategic planning comprehensionas one of the new management skills providing evaluation of present position,determining future targets, producing proper aims, strategies and projects forfuture position.Strategic planning provide efficiency in determination of servicepriorities in local area and how to use sources at hand efficiently to reach theaims in short and long term.In this study, it has been pointed out that implementing the strategicplanning comprehension in the municipalities is obligatory and what criteriashould be taken into consideration during its practice.Also, the importance of local government and the development in Turkeyhave been pointed out. Problems in implementation of strategic planningTurkish Public Sector have been emphasized and provided opinion to solvethem. Strategic planning studies have been examined in Turkey and otherstates. The studies in pilot institutions were touched upon and the feasibility ofstrategic planning in municipalities has been put forwarded.Tezi Hazırlayan : Sezai ÖZTOPTez Danışmanı : Doç. Dr. Hamza ATEŞTez Kabul Tarih ve No : 10.01.2007 - 2007/01Jüri Üyeleri : Yrd.Doç.Dr. Ahmet NOHUTÇUYrd.Doç.Dr. Ramazan ŞENGÜL