Soyut resimde renk ve biçim etkileşimi
Effectivity of colour and style in picture
  1. Tez No: 204368
  2. Yazar: REYHAN ERKAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ TEMİZSOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETSOYUT RES MDE RENK VE B Ç M ETK LEŞ MREYHAN ERKANÜç bölümden oluşan ?Soyut resimde renk ve biçim etkileşimleri? adlı butezde; birinci bölümde soyut, ikinci bölümde renk ve üçüncü bölümde biçimkonuları ele alındı.Birinci bölümde soyut sanatın tanımıyla başlandı, daha sonra soyut sanatıntemellerinin atıldığı geçmiş asırların sanat akımları irdelendi. Modern yaşamıngerekliliği modern sanatta soyutluk anlayışı tamamen doğadan uzaklaşmaolduğu ve içerik olarak asıl araştırma alanının felsefi düşüncede olduğuvurgulanmaya çalışıldı. Çünkü doğa dışı sanat anlayışı, somut olmayangörselliğin zihinsel olarak ifade edilmesi demektir. Bu konu örnek resimlerleaçıklanmaya çalışıldı. Soyut sanatçı Kandinsky'den resimlerinden örneklerverildi. Nesnel gerçekliğin kavranış biçimine zıt olan soyut, gerçeklik olgusunuaşarak elde ettiği biçim anlayışı ?sezgi ve ifade? terimleriyle anlatılmaya çalışıldı.Soyutlama psikolojisiyle bölüm tamamlandı.kinci bölümde, rengin ne olduğu açıklandı ve renk algılanmasına değinildi.Renk çemberinin tarih içindeki yerinden günümüze değin oluşumundanbahsedildi. Renkte göreceliklerin üzerinde duruldu; her rengin değerininyanındaki bir diğer renkle değer kazanacağı ya da kaybedileceği örnek tablolarlaaçıklandı. Rengin fiziksel özelliklerinin ışık yansımalarına göre değişeceğindenve dalga boylarının artıp azalabileceğinden bahsedildi. Renk algılamasınınfiziksel açıklaması yapıldı. Sonrasında, sanat eserindeki renklerden ve onunalgılamasından bahsedildi. Rengin sanat eserindeki önemi anlatıldı. Renkolmadan sanat eserinin anlamsızlaşacağından bahsedildi. Konu rengin lekeselgörünümüyle bağlandı.Üçüncü bölümde biçim kavramı üzerinde duruldu. Soyut sanatınbiçimlendirme sorunu üzerinde yoğunlaşıldı ve bu konuya açıklama getirilmeyeçalışıldı. çeriğin biçimi etkileyerek ?bilgi? nesnesi oluşturması felsefi sanatsaldüşünce anlayışını gerektirdiğini; içeriğin yaratacağı bilgi nesnesi, içeriğinbiçimsel dili olarak anlamlandırdığı, anlamlandırmanın varoluş biçimi olan soyutsanatın temelini oluşturduğu açıklanmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEFFECT V TY OF COLOUR AND STYLE N P CTUREReyhan ERKANThesis which consist of three chapter is entitled as ?effectivity of colourand style in Picture?. The first chapter starts with the abstract, the secondchapter says colours and the third chapter says style in the picture.The first chapter starts with the abstract, the second chapter saycolours and the third chapter says style in the picture. In the first chapter wedefined the abstrct art. Then the art trends which come from old centuriesbasic were examined. It isn?t told the neccessity of modern life, but it is toldthat the aim of abstract modern art is as from the nature as well. It also saysthat the basic research is according to philosophical ideas. Because, theideas which are far form nature only tell with mentallity. This subject is toldwith the pictures. The samples were taken from abstract artist Kandisky. Theabstract which is contrast with objective reality comprehension, the style ideawhich is over the reality was told with the intuition and expression. Thechapter finished with abstraction pyschology.In the second chapter , it told what the colour was and how it can beseen. It also told how the colour circle/cycle from the past to presenthappened. View of colour was told. It also showed that every colour takeimportance with the other colours in the samples. The other idea that thecolours can be changed according to lights and also says that wave heightcan be higher or lower, colour comprehension was told as physical. Then theimportance of colours for art was told and it wasn?t possible to tell the artwithout colour. The subject was finished by side of colour stain.In the third chapter, the subject was about the style, on the other hand,solutions of abstract style problem was explained. It was told consist/contentmakes the ?knowladge? object with it?s effect. So it can be only possible byphilosophy. t was told as style language and it was the basic of abstract art.