4857 sayılı yeni İş Kanunu'nda esnek çalışma ilişkilerinin hukuki durumu
Legal state on flexible working affairs at the new Labor Act 4857
- Tez No: 204367
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜÇALIŞMA EKONOM S ANAB L M DALI4857 SAYILI YEN Ş KANUNUNDA ESNEK ÇALIŞMA L ŞK LER N N HUKUKDURUMUÖZETÜlkemizde, işçi, işveren ilişkileri ile çalışma hayatının düzenlenmesine ilişkin olarak,ilk defa 3008 sayılı ş Kanunu çıkarılmıştır. 1924 Anayasasından sonra çıkarılan , 3008 sayılış Kanununun çağın ihtiyaçlarına cevap verememesi nedeniyle 3008 sayılı ş yasasının yerinialacak yeni bir yasa gerekmiştir. 1967 yılında ikinci ş Kanunumuz olan 931 sayılı ş Kanunuda bu amaçla çıkarılmıştır. kinci ş Kanunu olarak bilinen bu yasa Anayasa Mahkemesitarafından şekil yönünden iptal edildikten sonra ortaya çıkan hukuki boşluğu doldurmak üzere1971 yılında ufak bazı değişikliklerde 1475 sayılı ş Kanunu yürürlüğe konulmuştur. 4857sayılı ş Yasası ile yürürlükten kaldırılıncaya kadar çalışma hayatı ilişkileri 1475 sayılı şKanunu ile yürütülmüştür. Hızla gelişen teknoloji nedeniyle yeni çalışma türleri ve iş ilişkilerihızla yaygınlaşmış, işin düzenlenmesinde, kısmi süreli, çağrı üzerine çalışmalar, ödünç işilişkileri, iş paylaşımı modelleri, belirli süreli hizmet sözleşmelerinin ve alt işverenuygulamalarının yaygınlaşması gibi yepyeni model ve uygulamalar ortaya çıkmıştır. Bu yeniçalışma türleri ve iş ilişkilerinin ülkemizde de uygulanabilmesi amacıyla 4857 sayılı şKanunu TBMM'de görüşülerek 22.05.2003 tarihinde kabul edilmiş ve 10.06.2003 tarih ve25134 sayılı Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Türkiye'de esnek çalışmabiçimleri 4587 sayılı ş Kanunu ile yasal düzenlemeye kavuşmuştur. Ancak, esnek çalışmabiçimleri Türkiye'de 4857 sayılı yasa ile var olmamıştır; 4857 sayılı kanundan önce deuygulamada mevcut olup, Yargıtay'ın çeşitli içtihatlarına konu olmuştur.Tezi Hazırlayan : Zeynep ÖZMENTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. brahim SUBAŞITez Kabul Tarih ve No : 13/09/2006-2006/16Jüri Üyeleri : Yrd. Doç. Dr. brahim SUBAŞIProf. Dr. Gönül BALKIRYrd. Doç. Dr. Tuncay GÜLOĞLU
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜÇALIŞMA EKONOM S ANAB L M DALILEGAL STATE ON FLEX BLE WORK NG AFFA RS AT THE NEW LABOR ACT4857ABSTRACTIn our country, as the first legalization initiative to regulate employee-employerrelationship, Labor Act 3008 was introduced. Due to the fact that the Labor Act 3008,legalized after 1924 coup d?etat, couldn?t respond to the requirements of the century, thereappeared a need for a new act to substitute it. Labour Act 1967, which is our second labouract, was introduced for this vein. After the rejection of this, which is known as the secondlabour act, Labour Act 1975 was introduced to meet the jurisdical gap with trivialmodifications. Until the Labour Act was introduced, 1475 kept its existence. Because of therapidly- changing technological developments, new work types and work- relationship suchas part- time work, work- sharing, definite- time contract an sub- contracting have turned out.To put this new work- types into legal process in our country, 4857 was legalized by TBMMon 22.05.2003 and came into force on 10.06.2003 through publication in Official Gazettenumbered 25134. Flexible work types came into being in Turkey with the 4857. Nonetheless,they were already existent before it and dealt with by Supreme Court judgments.Tezi Hazırlayan : Zeynep ÖZMENTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. brahim SUBAŞITez Kabul Tarih ve No : 13/09/2006-2006/16Jüri Üyeleri : Yrd. Doç. Dr. brahim SUBAŞIProf. Dr. Gönül BALKIRYrd. Doç. Dr. Tuncay GÜLOĞLU