Yatırımlara yönelik vergisel teşvikler ve Türkiye uygulaması
Investment incentives and the case of Turkey
- Tez No: 204390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
MAL YE ANAB L M DALIMAL HUKUK B L M DALIYATIRIMLARA YÖNEL K VERG SEL TEŞV KLERveTÜRK YE UYGULAMASIAyşegül ÖZTOPRAKTAN(Yüksek Lisans)Bu tez çalışmasının amacı yatırımlara uygulanan vergisel teşvik tedbirlerinigenel olarak incelemek ve Türkiye'de uygulanan teşvik tedbirlerini değerlendirmektir.Bu amaçla yatırım ve teşvik tedbirleri kavramları incelenmeye çalışılmış hem yatırımcıhem de devlet yönü ile ele alınmıştır. Günümüze kadar uygulanan teşvik yasaları veuğradığı değişikliklere değinilerek vergi teşvik türlerinin karşılaştırılması yapılmıştır.Türkiye'de yürürlüğe giren teşvik yasalarının eksik yönleri incelenerek zaman içindeyapılan yeni düzenlemelerle bu eksikliklerin aşılıp aşılamadığı sonucuna varılmayaçalışılmıştır.Danışman: Doç.Dr. Filiz G RAY Sayfa Sayısı: xiii + 137
Özet (Çeviri)
DEPARTMENT OF TAX LAWINVESTMENT INCENTIVESANDTHE CASE OF TURKEYAyşegül ÖZTOPRAKTAN(Master Thesis)The aim of this thesis study is to generally analyse the taxational encouragementpolicies applied to investments and to evaluate the encouragement policies applied inTürkiye. Therefore, investment and encouragement policies terms are analysedthoroughly in the thesis. Besides, they are taken in hand from both the investor?s and thegovernment?s point of view. Taxation encouragement types are compared throughmentioning the encouragement laws executed up to now and the changes these lawshave undergone. The lacking points of the encouragement laws that are effectuated inTurkey are looked into and it is questioned whether these deficiencies could beovercome with the newly made regulations throughout time..Advisor: Doç.Dr. Filiz G RAY Pages: xiii+137