İslam Hukukuna göre savaşta uyulacak kurallar
The rules that is to be obeyed during a war according to Islamic Law
- Tez No: 204391
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMDİ DÖNDÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZETYazar : Ahmet AKINCIÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : Temel İslâm BilimleriBilim Dalı : İslam HukukuTezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : X + 136Mezuniyet Tarihi : â¦. /â¦. / 2007Tez Danışman(lar)ı : Prof. Dr. Hamdi DÖNDÜRENİSLÂM HUKUKUNA GÖRE SAVAŞTA UYULACAK KURALLARSavaşlar, tarih boyu insanlık âleminin kaderini tayin eden önemli etkenlerdenbiri olmuştur. Bilinen birçok uygarlığın tarih sahnesine gelişi ve tarih sahnesindensilinmesi hep savaşlar yoluyla olmuştur.Tarihin birçok döneminde, bireysel ve toplumsal çıkarların ve dizginlenemeyenhırsların figüranı olarak şekillenen, doğal olarak da yakıp yıkmak ve insanlık onurunauymayan vahşice davranışlar olarak uygulanan savaş, İslâm'la farklı bir boyutkazanmıştır. İslâm'da savaş; ancak yeryüzünde kargaşanın, haksızlığın önlenmesi,Allah'ın davetinin önündeki engellerin kaldırılması ve meşru müdafaa gibi makulgerekçelere dayandırılmıştır. İslâm'da savaş, barışı sağlamak ve sağlamlaştırmak içinolunca, savaş sırasında gerek muharip güçlere, gerekse sivillerle karşı yapılacakmuamelelerin sınırları insanlık onurunu aşmayacak genel prensiplerle çizilmiştir.İslâm'ın öncelikli hedefi barış olduğu için, İslâm savaşı başlatan nedenlerden çok, barışısağlamlaştırmanın yollarını aramıştır. Dolayısıyla savaş ancak zaruret halinde yapılangeçici bir durum olarak kabul edilmiştir. Ancak, günümüzde savaşlar, ulusal çıkarlarahizmet eden, insan hakları ihlallerinin sıkça yapıldığı, kural tanımaz görüntülere sahneolmaktadır. Bütün teknolojik gelişmelere rağmen insanlık, insan onuruna yakışan birsavaş kültüründen oldukça uzaktır. Kabul edilen birçok uluslararası antlaşmaya rağmen,günümüz savaş hukukunun uygulanabilirliği hususunda ciddi problemler vardır.Sonuç olarak, ancak barışa hizmet eden ve insânû zaafiyetlerin şekillendirmediğiİslâmû savaş; bütün unsurları ile zaruret halinde başvurulan ve başından sonuna kadarseyri evrensel prensiplerle şekillenen bir zaruret mekanizmasıdır.ANAHTAR KELİMELER: İslâm Hukuku, Savaş Hukuku, Barış, İnsancıl Hukuk,Siviller.iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAuthor : Ahmet AKINCIUniversity : Uludağ UniversityMain Discipline : Basic Islamic SciencesBilim Dalı : Islamic LawAttributeof Thesis : Master of ArtsPage Count : X + 136Graduation Date : â¦. /â¦. / 2007Thesis Supervisor : Prof. Dr. Hamdi DÖNDÜRENTHE RULES THAT IS TO BE OBEYED DURING A WAR ACCORDING TOISLAMIC LAWAll throughout the history, wars have been one of the most important factorsdetermining the mankind?s fate. Nearly all of the civilizations that have existed on theearth have appeared and disappeared on the history stage by means of wars.During, most of the history time, wars have been formed as something servespersonal and social benefits. And it has been always related to desires that can not becontrolled. Naturally; it some what means destroying; harming humankind?s honour.However the case gains a different dimension thanks to Islam. When it comes to Islamwars can only be regarded as reasoneble only if does it aim to prevent civic turmoil,injustice Moreover, it is only legal as long as it intends to eliminate the abstacles whichhinder the God?s invatation. According to Islam, when a war is inevitable in order tosecure peace; there are general and strict principles that suggest to behave eithercombatants or civilians humanly and mercifully. As Islam?s primary thought is to keeppeace; rather than the reasons that incites war, the ways strenghtening peace are kept inmind. War is only regarded as reasonalde in case of necessity. However, today is warshave turned into something serving national benefits, conditions in which human rightsare violated and illegal applications. Despite all the techonological developmentshumanity is not able to reach a war culture that respecting human honour. In spite ofinternational pacts related to war juris prudence, there seems very serious problemswhwnit comes to aplications present.As a conclusion, Islamic War is necessity mechanism that is legal and acceptablein case of imperativeness and definitely must be formed by universal principles frombeginning fill the end.KEY WORDS: : Islamic Law, Law of War, Peace, Humanitarian Law, Civiliansiv