NATO'nun Kosova'ya müdahalesinin Birleşmiş Milletler Kurucu Andlaşması açısından analizi
The analysis of NATO intervention into Kosovo in the framework of the United Nations Charter
  1. Tez No: 204389
  2. Yazar: GÖKHAN ÇAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMURAN REÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZETYazar : Gökhan ÇAPARÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : Uluslararası lişkilerBilim Dalı :Tezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : IX + 138Mezuniyet Tarihi : …. /…. / 2006Tez Danışmanı : Doç Dr. Kamuran REÇBERNATO'NUN KOSOVA'YA MÜDAHALES N N B RLEŞM Ş M LLETLER KURUCUANDLAŞMASI AÇISINDAN ANAL ZHazırlanan bu çalışma, NATO'nun Kosova'ya müdahalesini BM KurucuAndlaşması çerçevesinde ele almaktadır. NATO'nun Kosova'ya karşı insaniamaçlı müdahalesi, Birleşmiş Milletler Kurucu Andlaşması'nın temel ilkelerindenbirisi olan ve ulus devletin özünde yer alan egemenliğin açık bir ihlalinioluşturması ve insan hakları, demokratikleşme, hukukun üstünlüğü gibi evrenseldeğerler karşısında devlet egemenliği ve onun ayrılmaz parçası içişlerine müdahaleetmeme ilkesinin koruyuculuğunu kaybetmiş olması, bu çalışmanın ele aldığıargümanlar arasındadır.Egemenlik teorisi çerçevesinde ele aldığımız bu çalışma üç bölümdenoluşmaktadır. Birinci Bölümde egemenlik teorisi ve BM Kurucu Andlaşmasıaçısından devlet egemenliğine saygı çerçevesinde uyuşmazlıkların çözüm yolları elealınmıştır. kinci bölümde Birleşmiş Milletler Kurucu Andlaşması'nın sağladığıyetkiler çerçevesinde Bölgesel Örgütlerin ve NATO'nun uyuşmazlıklarınçözümüne yönelik rolleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, NATO'nunKosova'ya yönelik insani müdahalesi, BM Kurucu Andlaşması çerçevesinde devletegemenliğini ihlal eden örnek olay olarak incelenmiştir.Anahtar SözcüklerBirleşmiş Milletler Egemenlik nsani Müdahale KosovaNATO Bölgesel Örgütleriii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYazar : Gökhan ÇAPARÜniversite : Uludağ UniversityAnabilim Dalı : International RelationsBilim Dalı :Tezin Niteliği : Master ThesisSayfa Sayısı : IX + 138Mezuniyet Tarihi : …. /…. / 2006Tez Danışman(lar)ı : Assoc. Prof. Dr. Kamuran REÇBERTHE ANALYSIS OF NATO INTERVENTION INTO KOSOVO IN THE FRAMEWORK OFTHE UNITED NATIONS CHARTERThis thesis analyzes the NATO intervention into Kosovo in the framework of theUN Charter. It is argued that the humanitarian intervention of NATO into Kosovoclearly violates the state sovereignty, which is one of the fundamental principles ofthe UN Charter, and takes places in the essence of nation-states. This thesis alsoclaims that state sovereignty and the prohibition of intervention in a state?sinternal affairs, inseparable part of the former, has lost its importance against theuniversal values such as human rights, democratisation, and the rule of law.This thesis consists of three main chapters. The first main chapter deals with thesovereignty theory and pacific settlement of disputes within the framework of theUN Charter. The second main chapter emphasizes the role of the NATO andregional organizations in the settlement of disputes within the authority taken bythe UN Charter. The last chapter tries to prove that the humanitarian interventionof NATO into Kosovo is a violation of state sovereignty under the Charter of theUN.Key WordsUnited Nations Sovereignty Humanitarian KosovoInterventionNATO RegionalOrganizationsiv