Ahmed Adnan Saygun ve Kerem Operası
Ahmed Adnan Saygun and Kerem Opera
  1. Tez No: 204406
  2. Yazar: SETA KÜRKÇÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. MESUT İKTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZETKerem Operası, çok az sahnelenmiş, derinlemesine incelenmemiş, ancaközünde çok önemli nitelikler barındıran ve dalının ilk örneği olma özelliği taşıyan bireserdir. Bu nedenle, bu opera çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır.Yaratılan bir sanat eserini onu var eden sanatçısından ve onun hayatından ayrıdüşünmek mümkün olmadığı için, tez çalışması kapsamında Ahmed AdnanSaygun'un hayatı ve yaşam biçimi, librettosunu birlikte oluşturduğu şair SelahattinBatu'nun hayatı ve Saygun'un eserlerini oluştururken yaşadığı süreç derinlemesineincelenmiştir.Besteci, yaşadığı dönemin kendi üzerinde yarattığı tüm sınırlandırıcı etkilerinerağmen, evrensel barış, Tanrı'ya ulaşma, insanın mistik gelişim sürecini anlatan vebu felsefeyi taşıyan temalar çevresinde odaklanan, toprağının gücünü taşıyan, özgünve çoksesli eserler vermiştir.ANAHTAR KELİMELER: Ahmet Adnan Saygun, Selahattin Batu, KeremOperası, Müzik Dili, Mistik Gelişim, Gelenek
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Kerem Opera, which was staged only a few times and not deeplyanalyzed, is indeed an artwork with very important features and an aspect of beingthe first example of its branch.Since it is not possible to approach to an artwork independently from itsauthor and the life of the author; the life of the Ahmed Adnan Saygun and hislifestyle, the process that he went through while creating his works and the life of thepoet Selahattin Batu with whom he formed his libretto, are deeply analyzed in theframework of this thesis.In spite of the restricting influences of the time period that he lived in, thecompositor created art works expressing universal peace, reaching the god, themystical development of the mankind, focusing on other subjects of this philosophy,bearing the power of the land, which are unique and polyphonic at the same time.KEY WORDS : Ahmet Adnan Saygun, Selahattin Batu, Kerem Opera, MusicalLangue, Mystic Development, Tradition