Kriz dönemi yönetim stratejileri
Management strategies fdr crisis periods
  1. Tez No: 204477
  2. Yazar: NUMAN TOLGA DURUSU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜŞLETME ANAB L M DALIKR Z DÖNEM YÖNET M STRATEJ LERÖZETstikrar ve açıklığın büyük rol oynadığı çağdaş işletmelerde, geleceğinbelirsizliğine karşı etkili önlemler almak ve istikrarı bozan, ani olarak ortayaçıkan durumları başarıya dönüştürebilmek çok iyi ve etkili bir yönetim sitiligerektirir. şletmeleri belirsizlik ve tehlikelere karşı daima hazır tutabilecek vetehditleri fırsatlara dönüştürebilecek tek yönetim sitili kriz yönetimidir.Bu çalışmanın amacı, krizin genel bilimlerde ve işletme biliminde neanlama geldiğini , kriz yönetiminden ne anlaşılması gerektiğini, kriz yönetimfaaliyetlerinin neleri kapsamına aldığını ve işletmenin karşılaştığı krizleri nasılbaşarıya dönüştürebileceğini ortaya koymaktır.Çalışmada kriz kavramı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Kriz kavramınınfarklı bilimlerde tanımlamaları ve bu kavramın benzer kavramlarla ilişkisi elealınarak, yönetim açısından krizin tanımı açıklanmıştır. Kriz kavramına açıklıkgetirilmesinin ardından, bu kavramın tarihi gelişimi üzerinde durulmuştur.şletmelerde karşılaşabilecek krizlerin türleri çeşitli kriterlere göresınıflandırılmıştır. Krizleri ortaya çıkaran faktörler işletme içi ve dış faktörlerolmak üzere iki bölümde incelenmiştir.şletmelerin varlığını sürdürmesini tehlikeye sokabilecek veya olanaksızhale getirebilecek süreçlerin ortadan kaldırılması çabaları olan kriz yönetiminiiçermektedir. Bu kapsamda çalışmada kriz yönetiminin tanımlanmasınınardından risk yönetimi ve stratejik yönetim ile ilişkisi ortaya konulmuştur.Ayrıca kriz yönetimi psikolojik, politik, ekonomik ve sosyolojik açılarıyla farklıyönlerden incelenmiştir.Kriz yönetiminin safhalarını kriz öncesi, kriz zamanı ve kriz sonrası olarakayırmak mümkündür. Kriz öncesi faaliyetlerde, kriz yönetim planlamasınınevreleri ve kriz planlarının kapsamı ayrıntılarıyla açıklanmış, işletmelerefaaliyet planları için yol gösterilmiştir. Krizlerin oluşmadan önlenmesinisağlayabilecek erken uyarı sinyallerinin alınmasını sağlayıcı yöntemleringeliştirilmesi hususu vurgulanmıştır.Kriz öncesi faaliyetlerden örgütleme bölümünde, kriz yönetiminin enönemli kısımlarından birini oluşturan kriz yönetim takımının nasıloluşturulacağı ve ne tür bir yapının uygun olduğu incelenmiştir. Etkili bir krizinyönetimi için gerekli olan yönetici özellikleri ve yöneticiye başarısını etkileyenunsurları belirleyebilme ve değerleyebilme yeteneğini kazandıran yöneticigeliştirme konusu ele alınmıştır.Örgütleme faaliyeti içinde aynı zamanda, kriz yönetimi için optimal örgütyapısının ne olabileceği ve bir bütün olarak örgütünün performansınıngelişimini amaçlayan bir değişim süreci olarak örgüt geliştirme incelenmiştir.Kriz yönetimi örgüt içinde birçok değişimi gerekli kılabileceği için, bu türfaaliyetlerin incelenmesi oldukça önemlidir.Kriz zamanı kriz yönetim faaliyetleri, krizin analizi, krizin gelişim sürecinintanımlanması ve krizin kontrol altına alınarak, hasarın sınırlanmasıçalışmaları olarak belirtilmiştir. Kriz sonrası kriz yönetim faaliyetleri ise, krizinetkilerinin tespiti, düzeltilmesi ve faaliyetlerin değerlendirilerek geleceğeyönelik derslerin çıkarıldığı öğrenme aşaması başlıkları altında toplanmıştır.Son bölüm, kriz yönetim faaliyetlerinin uygulama alanındaki örneğidir. Bubölümde, bilgisayar programcılığı ve sistem mühendisliği yapan bir örgütincelemiştir. Son bölümün temeli, çalışmalarımızın teorilerden uygulamaalanına nasıl geçilebileceğini ortaya koymak içindir.Krizler ani olarak ortaya çıkan ve bir çok faktöre bağlı olarak değişiklikgösteren durumlar olması nedeniyle, kriz yönetimi için bir standartoluşturabilmek zordur. Fakat, krizlerin oluşum nedenlerini, kriz yönetiminin neanlama geldiğini ve genel faaliyetlerin neler olabileceğini bilmek yöneticileriçin avantaj olacaktır.Bu çalışma, çağın gelişen ve değişen koşullarına ayak uydurmak zorundaolan çağdaş işletmelerin yönetici ve çalışanlarına ve bilimsel yönden konuylailgilenenlere, kriz yönetiminin önemi, kapsamını ve gereğini anlatabilmeyiamaçlamış ve kriz yönetiminin işletmeler için temel bir fonksiyon olmasıgerekliliğini ortaya koymuştur.Tezi Hazırlayan : N.Tolga DURUSUTez Danışmanı : Prof.Dr. Mustafa KÖKSALTez Kabul Tarih ve No : 27/09/2006-2006/17Jüri Üyeleri : Prof.Dr.Nurullah GENÇYrd.Doç.Dr.Burcu CANDAN
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜŞLETME ANAB L M DALIMANAGEMENT STRATEGIES FOR CR S S PERIODSABSTRACTTo succeed in spontaneous and irregular situations and to takeprecautions for the unknowns of the future requires a very good and effectiveway of management in modern enterprises in which stability and opennessplay a big role. The only management that will keep business enterprisesready for uncertainties and dangers and change threats to opportunities isthe crisis management.The aim of this work is to put forward what crisis means in generalsciences and business administration, what should be understood from crisismanagement, what crisis management includes and how enterprises canchange crisis into success.In this thesis, the concept of crisis is studied in many details. Thedefinition of crisis according to management is described by dealing with thedefinition of crisis in different sciences and its relationships with other similarconcepts. After clarifying the concept of the crisis, the development of thisconcept in the history is emphasized.The types of crisis that could be met by the enterprises are classifiedaccording to some criteria. The factors that make up crisis are examined intwo sections as inner and outer factors.This work describes crisis management as the efforts of eliminatingprocesses that would put enterprises in danger or make them unable tosurvive. In this scope, after describing crisis management, its relationshipwith risk management and strategic management are put forward. Besidescrisis management are examined with different perspectives such aspsychological, political, economic, and social perspectives.It is possible to differentiate the phases of the crisis management as thepre-crisis, during crisis and after crisis. In the processes for pre-crisis, thephases of the crisis management planning and the scope of these plans aredescribed in detail and the enterprises are guided for these kinds ofsituations. To develop methods that would ring the alarm bells earlier toprevent crisis before they actually occur is emphasized.In the section of ?organization? at pre-crisis, how to organize a crisismanagement team, which is the most important part of crisis managementand what kind of organization is suitable are explained. A manager?scharacteristics required for crisis management and the subject of developingmanagers with evaluating skills and differentiating his own elements thataffect his own success are taken into consideration.Moreover, in the section of ?organization?, what an optimalorganization structure could be made for crisis management and developingorganizations as a changing process that aims to increase the performanceof the whole organization. Because the crisis management requires manychanges in an organization, the examination of this subject is very important.The crisis time (during crisis) is defined as crisis managementactivities, the analysis of crisis, defining the crisis development process andcontrolling crisis as diminishing and limiting its effects. After-crisis activitiesare determining the effects of crisis, correcting its faults, and analyzing theactivities to learn lessons for the future.The last section is an example of crisis management activities in anapplication. In this section, the organization is an enterprise that writessoftware and does system engineering. The foundation of this last section isto explain how to apply our theories into practice.Because the crisis is situation that occurs spontaneously and showchanges according to many factors it is very hard to define standards forcrisis management. However, it is an advantage for managers to know thereasons for crisis, what crisis means and what general activities could bedone during crisis.This thesis aims to explain the importance of crisis management topeople who are interested in crisis scientifically and to managers who have tocope with the technological and strategically changes of this age and thiswork also has put forward that crisis management should be a basic functionfor the business enterprises.Tezi Hazırlayan : N.Tolga DURUSUTez Danışmanı : Prof.Dr. Mustafa KÖKSALTez Kabul Tarih ve No : 27/09/2006-2006/17Jüri Üyeleri : Prof.Dr.Nurullah GENÇYrd.Doç.Dr.Burcu CANDAN