2001 krizinde bankacılık sektöründe uygulanan yönetim stratejilerinin bankacılık krizinin oluşum sürecine etkileri
The effects of the management strategies implemented in the banking sector during the 2001 crisis on the formation process of the banking crisis
- Tez No: 851334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL İBRAHİM KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de 2001 yılında yaşanan finansal krizin oluşum sürecinin bankacılık sektöründeki yönetim stratejileri bakımından araştırılması hedeflenmiştir. Araştırma sözlü tarih araştırması yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda yüz yüze görüşme tekniğinden yararlanılmış ve 2001 krizinde bankacılık sektöründe yöneticilik yapan 12 gönüllü katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen bulgular, ilgili literatür ışığında değerlendirilmiş ve araştırma sonuçları bu değerlendirmelere bağlı olarak oluşturulmuştur. 2001 krizinin oluşum sürecinde banka yönetim stratejilerinin önemli bir etkisi olduğu açıkça görülmektedir. Öte yandan bu stratejiler, krizin sonuçlarının şiddetinde de etkili olmuşlardır. Kriz dönemi öncesinde banka yönetim stratejilerinin kredilendirme noktasındaki eksiklikleri bankaların krize öz kaynak kıtlığı ile yakalanmalarına sebebiyet vermiştir. Öz kaynaklarından daha yüksek miktarlarda kredi veren bankalar, krizle birlikte bu kredileri geri çağırmada büyük sıkıntılar yaşadıkları gibi kendi borçlarını da ödeyemez hale gelmişlerdir. Krizin oluşturduğu panik ortamında ödemelerini alamayan bankalar aynı zamanda mevduatların çıkışını da engelleyememişlerdir. Merkez bankasının bu süreçte gecelik borçlanmaları durdurması bankaların daha yüksek oranlarla borçlanmalarına sebebiyet vermiş ve bir çoğunun bu maliyet karşısında iflasa sürüklenişi kaçınılmaz kılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate the formation process of the financial crisis in Turkey in 2001 in terms of management strategies in the banking sector. The research was carried out with the method of oral history research. In this direction, face-to-face interview technique was used and interviews were conducted with 12 volunteer participants who were managers in the banking sector during the 2001 crisis. The findings obtained from the interviews were evaluated in the light of the relevant literature and the research results were formed based on these evaluations. It is clearly seen that bank management strategies had a significant impact on the formation process of the 2001 crisis. On the other hand, these strategies were also effective in the severity of the consequences of the crisis. Before the crisis period, the deficiencies of the bank management strategies in terms of lending caused the banks to be caught in the crisis with a lack of equity. The banks, which gave loans in higher amounts than their own resources, experienced great difficulties in recalling these loans with the crisis and became unable to pay their own debts. Banks that could not receive their payments in the panic environment created by the crisis were also unable to prevent the outflow of deposits. The central bank's stopping of overnight borrowing in this process caused banks to borrow at higher rates, and it was inevitable that many of them went bankrupt in the face of this cost.