Türk kamu yönetiminde stratejik düşünme ve reform çalışmalarının stratejik düşünce bakış açısıyla incelenmesi
The analysis of strategic thinking and reform studies from the aspect of strategic thinking in Turkish public administration
  1. Tez No: 204480
  2. Yazar: İSMAİL LEVENT ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
T.CKOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜS YASET B L M VE KAMU YÖNET MYÖNET M B L MLERÖZETTÜRK KAMU YÖNET M NDE STRATEJ K DÜŞÜNME VE REFORMÇALIŞMALARININ STRATEJ K DÜŞÜNCE BAKIŞ AÇISIYLA NCELENMESGünümüzde gözlenen hızlı değişmeler kamu kurum ve kuruluşlarınıuzun dönemli önlemler almaya zorlamaktadır. Etkili bir kamu yönetimi, birbiri iletutarlılığı sağlanmış stratejik yaklaşımları artık daha çok gerekli kılmaktadır.Yönetimin görevi, insanları ortak amacı başarabilir duruma getirmek için onlarıngüçlü yanlarını etkili kılmaktır. Başarı düzeyi, yönetim fikrinin ayrılmaz bir parçasıolmuştur: ş başarımının sürekli değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi kaçınılmaz halegelmiştir. Sorunları geçici tedbirlerle zamana yaymak değil, onlara etkili ve kalıcıçözümler üretmek kamu yönetiminde başarı için şart olmuştur. Kuruluşlarınbaşarılarının sürekliliği, hızlı değişmeler karşısında stratejik yaklaşımlarla sorunlaraçözüm sunabilmekten geçmektedir. Diğer yandan, kalite ve mükemmellik arayışınınarttığı bir dünyada, vatandaşına hizmet üretimi-verimliliği, etkinliği sağlama görevivardır. Bu yüzden stratejik düşünen kamu kesiminin, stratejik yönetim kural veilkelerinin uyarlanmasında dikkat edilmesi gerekli özel boyutlar bulunmaktadır.Kamu yönetiminin yeniden yapılanmasında ileri görüş/vizyon/ufuk sahibi mevcutyönetici ve iş görenlerden bu yönde daha fazla yararlanma anlayışı, katılımcılık veuzlaşma ilkeleri ile de tutarlı bir gereklilik haline gelmektedir.Bu araştırmada stratejik düşünme nedir? Nasıl tanımlarız? Stratejikplanlamadan farklı mıdır? Eğer öyleyse stratejik planlama yerine geçebilir mi?Stratejik düşünme ve planlama aynı stratejik yönetim rejimi içerisinde yer alabilirmi? Sorularına cevap aranmıştır. Ayrıca stratejik düşünme ve planlamanın aynımadeni paranın iki farklı yüzü olduğunu ve her birinin gerekli olduğunu fakat etkilibir stratejik yönetim çatısı için yeterli olmadığı ileri sürülmüştür. Dolayısıylastratejik düşünme ve planlama maksimum fayda sağlamak için stratejik yönetim ilebirlikte işlemelidir. Bu nedenle araştırmada kamudaki reformlar stratejik yönetimbakış açısıyla değerlendirilmiştir.Başarılı özel ve kamu kuruluşlarında uzun yıllardır uygulanmayadevam edilen stratejik yönetim ve planlama ilkelerinin kurumsal çerçevesini çizerek,stratejik düşünme ile ilişkisini, uzun-ufuk ve üretkenlik-verimlilik- etkinlik artışınınkamu yönetimindeki tek tek ve toplu gerekliliği sürecini tartışmaktır.Böylece, kamu kurum ve kuruluşlarının güçlerini birleştirme vesürekli güçlü olma yöntemlerini irdelemeyi ve kamu kuruluşlarında yönetiminiyileştirilmesini hedeflemektedir. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türkiye'dekamu yönetimi alanında değişimler ve reform süreçleri yaşanmıştır. Bu bağlamdastratejik düşünme, stratejik planlama, stratejik yönetim konuları ele alınmışbirbirleriyle olan ilişkileri anlatılmış ve dünyadaki ve Türkiye'deki kamu yönetimireform örnekleri stratejik yönetim bakış açısıyla incelenmiştir.Tezi Hazırlayan : smail Levent ATMACATez Danışmanı : Doç Dr. Hamza ATEŞTez Kabul Tarih ve No : 17.01.2007- 2007/2Jüri Üyeleri : Doç Dr. Hamza ATEŞYrd.Doç.Dr.Ahmet NOHUTÇUYrd. Doç. Dr. Ramazan ŞENGÜL
Özet (Çeviri)
T.CKOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜS YASET B L M VE KAMU YÖNET MYÖNET M B L MLERABSTRACTTHE ANALYSIS OF STRATEGIC THINKING AND REFORM STUDIESFROM THE ASPECT OF STRATEGIC THINKING IN TURKISH PUBLICADMINISTRATION.Rapid changes to date force the public corporations, institutions andfirms to take long-term precautions, an efficient public management makes thestrategic approaches which are consistent among themselves much more necessary.The duty of the management is to reinforce the people?s strong sides in order to makehem ready to accomplish the common aim. The level of success has become aninseparatable part of the management concept. The constant assessment anddevelopment of business performance has also become inevitable. To find efficientand permanent solutions to the problems has become a conditions of success inpublic administration rather than solving the problems in time with temporaryprecautions. The permanence of the success of institutions depend on findingsolutions to the problems caused by rapid changes with strategic approaches. On theother hand, in a world in which the search for quality and perfection is continuallyincreasing, the government, which has a strategic thinking, has a duty of producingservice for its citizens. In order to perform this task, the government must payattention to some special dimensions while adapting strategic management rules andprinciples. In the reconstruction of public management, the discernment that aims tomake more use of managers and employees who have vision has also become aconsistent need, which is quite related with the principles of collaboration andagreement.In this study, what is strategic thinking? How can it be defined? Is thestrategic thinking different from strategic planning? If it is so, can it be replaced withstrategic planning? Is it possible for strategic thinking and planning to take place inthe some strategic management? And the comparison of the reform studies carriedout up to now and its analysis from the aspect of strategic management. it is claimedthat strategic thinking and strategic planning are the two sides of the coin and eachsides is essential but not enough for strategic management. For this reason, it isnecessary to combine them with strategic management in order to make he maximumuse, to assess this, the study analyses the reforms in the government from the aspectof strategic management.The study also determines the institutional frame of strategicmanagement and planning principles which have been used for many years by thesuccessful and big institutions, single and collective need process of the long termproductivity and efficiency increase in the public administration.In the end, the study aims to combine the powers of publiccorporations and public institutions and to develop the management of theinstitutions. In correspondence with the developments in the world, Turkey has alsoexperienced changes and reform process in public administration. In this respect, thestudy analyses the strategic thinking, strategic planning and strategic management,and the relations among them as well as evaluating examples of the reforms of publicadministration both in Turkey and the world from the aspect of strategicmanagement.Tezi Hazırlayan : smail Levent ATMACATez Danışmanı : Doç Dr. Hamza ATEŞTez Kabul Tarih ve No : 17.01.2007- 2007/2Jüri Üyeleri : Doç Dr. Hamza ATEŞYrd.Doç.Dr.Ahmet NOHUTÇUYrd. Doç. Dr. Ramazan ŞENGÜL