Ara dönem mali raporlarda uluslararası muhasebe standartları ve Türkiye örneği
International accounting standarts and model of Turkey in finansal statements of interim period
  1. Tez No: 204481
  2. Yazar: EDİBE YILMAZ YANIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUNUS KİSHALI, Y.DOÇ. HAKAN KAPUCU, Y.DOÇ. SAMİ KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZETMali tablolar işletmenin finansal durumunu, finansal performansını ve nakit akışlarınıgerçeğe uygun olarak sunar.Genel amaçlı finansal tabloların hedefi, geniş bir kullanıcı kitlesinin özellikle tasarrufsahiplerinin ekonomik kararlar almalarına yardımcı olması ve işletmenin finansal durumu,finansal performansı ve nakit akışları hakkında bilgi sağlamasıdır.Ayrıca finansal tablolar, yöneticilerin kendilerine emanet edilen kaynakları neetkinlikte kullandıklarını da gösterir.Ara dönem mali tablolar, işletmelerin hedeflerinden sapmaların zamanında farkedilmesi ve gerekli önlemlerin alınması konusunda yardımcı olur. Ara dönem mali tablolarındüzenlenmesi sadece işletme sahipleri değil, aynı zamanda diğer ilgili tarafların kararalmalarında da yardımcı olmaktadır. Buradan hareketle ara dönem mali tablolar, kamuyuaydınlatma ilkesi göz önünde bulundurularak, doğru karar vermeyi sağlayacak şekildedüzenlenmelidir.Ara mali tablolar , tasarruf sahipleri ve işletme ortaklarının, mukayese edebilmeleriiçin bir önceki dönemle karşılaştırılabilir olarak düzenlenmelidir. şletmeler ara dönem malitabloları, içinde bulundukları ara dönemler itibariyle, faaliyet sonuçlarını ve mali durumlarınıgözlemlemek amacıyla üç aylık, altı aylık ve dokuz aylık dönemler itibari ile hazırlarlar veyayınlarlar.şletme sahiplerinin, hazırlanan ara mali tabloları bir önceki dönemle karşılaştırması,önemli sapmaların tespit edilmesini, olumsuz sapmalar varsa, bunların nedenlerinin ortayaçıkmasını sağlar.Bu çalışmanın uygulama kısmında, X A.Ş. adında bir şirketin ara dönem malitabloları, UMS 34 ve TMS 34'e göre karşılaştırmalı olarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFinancial statements offer in accordance with the truth financial state and cash flow,financial performance of operations. Aim of general purpose financial statement is to supplyinformation about financial state and cash flow of operations facilitating to adjudge of wideone user mass especially savers. Furthermore, financial statements shows how many effectivemanagers use resources commended themselves.Interim period financial statements facilititate in respect of respect that is took ofnecessary devices and is realized drift from aims of operations in due time. Arranged ofinterim period financial statements facilititate not only operation owners but also to decisionof other concerned parties.Interim financial statements must be arranged as comparable with one previous periodin order to can compare of savers and business of partner. Businesses prepare consideringthree month, six month and nine month periods so as to observe their operating results andfinancial positions considering interim periods that have come in interim period financialstatements.Interim financial statements, prepared procure is confirmed of important drifts bycomparison with one previous period.In chapter application of this thesis was arranged as comparative according to UMS 34 andTMS 34 Interim period financial statements of X A.Ş.