Bilgi edinme hakkı ve idarenin bilgi verme yükümlülüğü
Right of get information and obligation of give information of adminisration
  1. Tez No: 204484
  2. Yazar: YASEMİN ŞAVRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
IXBİLGİ EDİNME HAKKI VE İDARENİN BİLGİ VERMEYÜKÜMLÜLÜĞÜYASEMİN ŞAVRANÖZETHukuk, hakkın kullanılma biçimini düzenleyen kuralların,süreçlerin ve yasal düzenlemelerin bütünü anlamına gelmektedir. Bubağlamda, bilgi edinme hakkının varlığı, aynı zamanda, yeni bir hukukalanı olarak bilgi edinme hukukunu da ortaya çıkarmış bulunmaktadır.Bilgi Edinme Hakkı; kişilerin istedikleri belirli konularda, bu konununilgilisi olan idareden her türlü bilgi veya belgeyi talep etmesini sağlarve yasa çerçevesinde bu talebin gerçekleştirilmesini idareye görevolarak yükleyerek idareyi hukuka bağlı kılma mekanizmasınınişlemesine yardımcı olan bir haktır.Bilgilenme hakkı, modern demokrasilerin ayırt edici birözelliğidir. Bilgilenme hakkı veya yasadaki ifadesiyle bilgi edinmehakkı da idarenin saydamlığı açısından bulunması zorunlu bir haktır. İyiidare gerçek bir siyasal sistemdir. Bu sistem de saydam yönetimdir.Saydam yönetimin varlığı ise bireysel bilgilenme hakkının varlığına vesır kavramının sınırlandırılmış olmasına bağlıdır.Türkiye'de devam eden, e-Devlet çalışmaları ve Avrupa Birliğiuyum projeleri kapsamında birçok kanun ve yeni düzenlemeyapılmaktadır. Bu düzenlemelerden biri de hem kamu kurum vekuruluşlarının sahip olduğu bilgiyi daha verimli ve etkin bir biçimdeyönetmelerini sağlayacak hem de vatandaşların kamu hizmetlerikonusunda bilgi edinme hakkını yerine getirecek olan ?Bilgi EdinmeHakkı Kanunu?dur. Sözü konusu kanun, şu anda ellinin üzerindekiülkede yürürlüktedir ve demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olaneşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgiedinme hakkını kullanmalarına ilişkin esas ve usulleri düzenlemek içinhazırlanmıştır. Bu çalışmada bilgilenme özgürlüğü ve bunun hukuksalboyutu incelenmiş, genel olarak bilgi edinme hakkının gelişimi veTürkiye'deki görünümü irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
XRIGHT OF GET INFORMATION AND OBLIGATION OF GIVEINFORMATION OF ADMINISTRATIONYASEMİN ŞAVRANABSTRACTThe law means that contains the whole rules, processes andlegals to arrange the using type of rights. Acoording this, the excistenceof right to get information is also realted to excistence of the new lawarea that is called ?law of right to get information?.. Right to getinformation; obtains each information and documents from the publicfoundations about the specific subjects required by them and is thatassociates to the mechanism for being related to the law system byloading to promulgate in content of legislation, as a duty to the publicfoundation.Right to get information is specific characteristic in themodern democratic systems. Right to get information is necessary fortransparency of public foundations. Ideal management is a real politicalsystem.. This system also transparent. The exictence of transparencymanagement is also the exictence of individual right to get informationand related to limited secret concept.E-Government process in Turkey as one of the adoptionprojects encompasses many legislation including some regulations.One of these regulation is that Freedom of Information Act that willprovide to manage their information and enable citizens acquireinformation efficiently and prodocutively. Laws that are made for thispurpose in over 50 countries and effective as of democratic and flexiblepublic management. By means of that, the regulations work in the aimof public?s fair use and access to information. With this study identifiesfreedom of get knowledge and its legal dimensions. In this thesis;developments and improvements at the freedom of get knowledge andits perspective in Turkey were examined.