Türk Hukukunda kişinin bilgi edinme hakkı ve işlevi
Person's right to information and functions in Turkish Law
- Tez No: 279401
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada; Türk Hukukunda Bilgi Edinme Hakkı ve Bu Hakkın İşlevi, kamu yönetiminde yaşanan değişim ve gelişmelere paralel olarak incelenmeye çalışılmıştır.9 Ekim 2003 tarih 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 26, 40 ve 74. maddelerinde 2001 yılında 4709 sayılı Yasa ile yapılan değişiklikler, kamu yönetiminde yaşanan gelişmeler ve özellikle AB uyum süreci çerçevesinde yapılan değişik anayasal ve yasal düzenlemeler doğrultusunda yasal olarak düzenlenmiştir.12 Eylül 2010 tarihinde referanduma sunulacak olan 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un 8. maddesiyle Anayasa'nın 74.maddesine ?Bilgi edinme hakkı? eklenmektedir. Ancak bu tezin hazırlandığı tarih itibariyle henüz halkoylamasının yapılmadığını ve ilgili maddenin yasalaşmadığını da belirtmek gerekmektedir.Bu hak uluslararası mevzuatta ise, Birleşmiş Milletler(BM) İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi (md.19), Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (md.10) ve BM Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesinde (md.19), Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesince 1977 yılında kabul edilen ?İdarenin İşlemleri Karşısında Bireyin Korunması Hakkında? 31 sayılı kararın (II) nolu ilkesi) dayanak teşkil etmektedir.Çalışmada, kavram olarak bilgi edinme hakkı, tanımı, amacı, gerekliliği ve faydaları incelenmiş, ülkemizdeki bilgi edinme hakkına ilişkin tarihsel gelişime değinilmiştir. Yine, Avrupa'daki özelde ise Fransa örneğindeki gelişmeler üzerinde dar çerçevede inceleme yapılmıştır. Bununla birlikte, Bilgi Edinme çabasında korunma, edinilen bilginin kullanımı, üçüncü kişilere açıklanabilmesi de incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, 1982 Anayasası dönemindeki düzenlemeler, bilgi verme yükümlülüğü, bilgi edinme çabası, bilgi ve belgeye erişim konuları irdelenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the Turkish Law on Right to information Act and the Rights of the function are tried to be analyzed in parallel with the changes and developments experienced in public administration.October 9, 2003 on the Right to Information Act No. 4982, the Constitution of the Republic of Turkey 26, 40 and 74 Articles by Law No. 4709 in 2001 Amendments, the developments in public administration and the changes particularly within the framework of the EU harmonization process, are arranged legally in line with constitutional and legal arrangements.On September 12, 2010 a referendum will be put that the Constitution of the Republic of Turkey?s No. 5982 Amending Certain Articles of the Law is added ?The right to information" to the constitution?s law 74 and law 8. However, as the date of preparation of this thesis has not held on referendum yet and related law has not become the law is required to be specified.This right law is specified in the international legislation, United Nations (UN) Human Rights Universal Declaration (law 19), European Human Rights Convention (law 10), and the UN Civil and Political Rights Convention (law.19), the Administration of Protection against actions of the individuals' decision No. 31 (II) principle and it forms a basis which is adopted by Council of Europe Committee of Ministers in 1977.In the study, the right to information Act as a concept, definition, purpose, requirements and benefits are examined; the right to obtain information about the historical development of our country have been addressed. Also, the research is made on the narrow framework about developments in Europe especially in the example of France. In addition to this, the prevention on the efforts of right to information, the uses of information obtained from third parties are the subjects which are tried to be examined. Also, arrangements which were made during 1982 Constitution, the obligation to inform, an effort to obtain information, and the subject of the access to information and documents are studied in detail