Kant'ın ahlak felsefesi
Kant's philosophy of ethics
- Tez No: 204485
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜFELSEFE ANABİLİM DALIYÜKSEK LİSANS PROGRAMIKANT'IN AHLAK FELSEFESİÖZETGündelik yaşantımızda, davranışlarımızın çeşitlendirilmesinde, ahlakla ilgiliyargılardan söz ederiz. İlkel toplumdan, çağdaş topluma kadar uzanan, yüzyıllarınbirikimini taşıyan toplulukların ve hemen her toplumsal yapının bir ahlak anlayışınınolduğunu söyleyebiliriz. Ahlakta kişi özgürlüğünden yola çıkıp,?Mutlu olabilmem içinnasıl yaşamalıyım?? Neler yapmalıyım?? soruları Klasik İlkçağ ahlak anlayışınınproblem konusu olmuştur. Bireysel mutluluk düşüncesi ve ahlak anlayışı Rönesans'akadar uzanan dönemde hem bireyci hem de toplumu dikkate alan bir karakter sergiler.Rönesansla birlikte bireyden çok toplumun mutluluk anlayışının geliştiği bir sürecedönüşür. Mutluluk ahlakı Kant'la birlikte bir ödev ahlakı, bir gereklilik ahlakınayönelecektir.Kant XVII. yüzyıl düşünürlerinden olan, Descartes, Spinoza ve Leibniz gibifelsefeye matematiksel bir anlayış getirmeye çalışan filozofların en önemlilerindendir.Kant, ahlak felsefesinin temelini oluştururken onu ne doğanın dışında ne de içersindearamayı doğru bulur. Onun aradığı, ahlak ilkelerini doğrudan doğruya salt akıldançıkarmaktır.Ahlak kavramlarını çözümlemede insanın başvurabileceği bir kavramarayan Kant, bu kavramı ?iyi istenç? olarak adlandırır.İyi istenç aynı zamanda ödevinde kaynağıdır.Davranışlarımızı yönlendiren şey, eğilimlerimizden çok ödevse o zaman oeylemin ahlakça bir değeri vardır.Bu durumda, ödevden dolayı eylemdebulunduğumuzda yaptığımız iş bir yasa karakterine bürünecektir.İçinde yaşadığımızdünya 18. yüzyılda Kant'ın ahlak sistematiğini kurduğu dönemden çok farklı birgörünüme sahip, bir süreci yaşıyor.Bugün çok farklı etik kuramlardan söz ediliyor. Buanlamda Kant etiğinin çağın küresel sorunları karşısında yetersiz kalacağı görüşühakim. Ancak bir insanın neyi yapmasından çok, neyi isteyerek nasıl eylemde bulunmasıetiğin sınırlarını da çiziyor. Kant'ın da belirttiği gibi,?Her tek durumda ve bütünkoşullarda kendimizi ve başkalarını yalnız araç olarak değil, aynı zamanda amaç olarakgörerek yaşanabilir.? Böylece bütün insanlıktan sorumlu olan kişi kendi koyduğuyasaya uyarak özgürlüğünü gerçekleştirebilecek duruma gelecektir.Tezi Hazırlayan : Seher DEMİRELTez Danışmanı : Prof. Dr. Sinan ÖZBEKTez Kabul Tarih ve No : 27.09.2006 2006/17Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Sinan ÖZBEKYrd. Doç. Dr. Deniz KANITYrd. Doç. Dr. A. Ayhan ÇİTİL
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜFELSEFE ANABİLİM DALIYÜKSEK LİSANS PROGRAMIKANT?S PHILOSOPHY OF ETHICSABSTRACTIn our daily life, we talk about our judgment of ethics for our diversify ofbehaviours. We can say that there is a conception of ethics from the primitive to moderncommunity. ?How must I live? What must I do?? these questions are the source of theClassical Antique Age?s ethic conception.The idea of personal happiness and conception of ethics show personal andsocial character until Renaissance. Community?s happiness is being more importantthan individual?s happiness with Renaissance. The ethics of happiness will tend todevelop from obligation to necessity with Kant.Kant was one of the most important philosophers who tried to give newmeanings for mathematical philosophy like, the philosophers of 17th century, Descartes,Spinoza, and Leibniz.While Kant was building up the basic rules of the ethics of philosophy, he nevertried to find out it inside or outside the nature. He tried to find out the principles ofethics just from the mind. He tried to find out an application to solve the conception ofethic. He called it ?good willpower?. At the same time, it was the source of theobligation. Things which incline our behaviours, when our tendencies are much moreobligations, it has an ethical meaning. According to this, when we do something as anobligation, our work will be a rule.The world which we live inside, the ethic systematic which was developed byKant in 18th century, works in different ways in these days. Today people talk aboutdifferent ethical rules. According to this, Kant?s ethics can?t afford these days? globalcases, but he draws a territory for the people, ?how must they do? more than? whatmust they do ?According to Kant?s definition people can live as? in each and all cases wemustn?t use us and other people just for appliance, but at the same time appreciating asa purpose.So that a person who has responsibilities about all mankind, will have hisfreedom in order to obey his own rules.Tezi Hazırlayan : Seher DEMİRELTez Danışmanı : Prof. Dr. Sinan ÖZBEKTez Kabul Tarih ve No : 27.09.2006 2006/17Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Sinan ÖZBEKYrd. Doç. Dr. Deniz KANITYrd. Doç. Dr. A. Ayhan ÇİTİL