II. Abdülhamid Dönemi'nde elçilik yapan ABD Elçisi Oscar Solomon Straus'un elçilik yılları (1887-1909)
Service years of Oscor Solomon Straus, American Ambassador in Abdulhamid II's period (1887-1909)
  1. Tez No: 204483
  2. Yazar: YASEMİN DİRİL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı, 1887-1910 yılları arasında ABD Elçisi olarak üç kez stanbul' dagörev yapmış olan Oscar Solomon Straus' un elçilik faaliyetlerini mercek altına alarak BirinciDünya Savaşı öncesi dönemde Osmanlı-ABD ilişkilerini daha yakından incelemektir.Birinci Bölümde, Straus' un özel hayatı ile ilgili genel bilgiler verilerek, ailefertlerinden ve aldığı eğitimden bahsedilmektedir. Straus' un avukat, iş adamı, yazar vepolitikacı kimliğinden ise mesleki hayatı başlığı altında anlatılmaktadır.kinci Bölümde ABD stanbul Elçisi olarak Osmanlı Devleti'nde bulunan Straus' unçalışmalarından ve kişisel ilişkilerinden söz edilmektedir. Straus' un ilk iki elçiliği II.Abdülhamid' in tahtta olduğu döneme rastlamaktadır. Bu dönem iki ülke ilişkilerindeözellikle siyasi meselelerden kaynaklanan sorunlar görüşülmüştür. Amerikan Misyonerleri veOkulları, Yahudilerin Filistin Göçleri, Osmanlı tebaasından olup sonradan Amerikanvatandaşlığına geçmiş Ermeniler, ABD'nin zarar gören misyoner okulları için tazminat talebigibi konularda yoğunluk gözlenmektedir. Bu arada Roosevelt' in kabinesinde Ticaret veÇalışma Bakanı olarak görev yapan Straus, Osmanlı Devleti hakkında Amerikan basınındaçıkan haberleri yakından takip etmiştir. Üçüncü ve son stanbul elçiliği ise Jön Türklerin,Sultan' ı tahttan indirip, iktidarı ele geçirdiği 1909-1910 yıllarına rastlamaktadır. Bu dönemdeDolar Diplomasisine geçiş yapan ABD' nin ısrarcı tavrı nedeniyle iki ülke ilişkilerinde dahaçok ticari ilişkilere öncelik verilmektedir. Elçi Straus, bu elçilik döneminde ChesterDemiryolu Projesinin Osmanlı Devleti tarafından kabul edilmesine çalışmış ancak başarısızolmuştur. Bu başarısızlık, O' nu Elçilik görevinin sona ermesine de neden olmuştur.Üçüncü Bölümde Straus' un Amerika'ya dönüşü ve 1910 yılından itibaren ölümünekadar olan faaliyetleri anlatılmaktadır. Birinci Dünya Savaşı sonrası Paris BarışKonferansı'nda görevlendirilen Straus, Amerikan siyasetinde de aktif rol oynamıştır.Dördüncü Bölümde Straus' un siyasi tecrübelerini ve düşüncelerini paylaştığı ?DörtHükümet Altında?, din ve devletin birbirinden ayrılmasına öncülük etmesi yönüyle takdirettiği ?Roger Williams? ve Amerikan düşüncesi, siyaseti ve tarihine değindiği ?AmerikanRuhu? adlı eserlerinden bahsedilmiştir.Beşinci Bölümde tez ile ilgili genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra elde edilensonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study is to investigate the Ottoman-USA relations before the FirstWorld War, by looking at the life of Oscar Solomon Straus as American ambassador toTurkey, three times between 1887 and 1910.In the first chapter, general information concerning Straus? private life, like othermembers of his family and his education, is presented. His professional life as lawyer,businessman, writer and politicians is narrated.In the second chapter, USA?s Constantinapole Ambassador Straus? activities andpersonal relations are described. First and second ambassadorships are in the period whenAbdülhamid II was on the reign. In this period, especially problems originating from politicalreasons were negotiated. American Missions and Schools, Jewish Emigration to Palestine,naturalized American citizens living in Ottoman Empire, USA?s demand of indemnity for thedamage on the Mission Schools were subjects of negotiations. While he was away fromTurkey, Straus was the Minister for Commerce and Labor in Roosevelt?s Cabinet and heclosely followed any news in American media about Ottoman Empire. Third and last time ofembassy is between 1909 and 1910, and Jon Turks had dethroned Abdülhamid II and gainedthe control of the government. In this period, due to the attitude of America which is under theeffect of Dollar Diplomacy, relations between these two countries were based on business andtrade. Ambassador Straus pressed for the approval of the Chester Project by OttomanGovernment but the project failed. This failure also brought the end of his ambassadorship.In the third chapter his return to America and his activities from 1910 to his death aredescribed. Straus has attended the Paris Peace Conference after the First World War. He wasactively participating in American politics.In the fourth chapter books authored by Straus have been described: ?Under FourAdministration? in which he wrote about his political experience and ideas; ?RogerWilliams?, whom Straus appreciated for being a pioneer of Separation of Religion and State;and ?American Spirit?, in which he described American idealism, politics and history.In the fifth chapter general discussion on the thesis and some results are given.