Kant'ın ahlak felsefesinde özgürlük ve nedensellik sorunsalı
The problem of freedom and caused in Kant's moral philosophy
- Tez No: 804183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL YEŞİLÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kant'ın ahlak felsefesi bağlamında özgürlük ve nedensellik kavramlarının önemli bir yere sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu çerçevede iki farklı nedensellik türü ile iki farklı özgürlük türü karşımıza çıkmaktadır. Bu anlayışlardan hangisinin ahlak yasasının oluşumunda başat rol oynadığının incelenmesi gerekmektedir. Söz konusu sorunsalın araştırılması bağlamında öncelikle Kant'ın ahlak felsefesi ana hatlarıyla ele alınacaktır. Onun ahlak felsefesi çerçevesinde şu temel konular tahlil edilmektedir: mutluluk, ödev ilkesi, koşulsuz buyruk, özerklik, yaderklik. İkinci adımda ise onun özgürlük ve nedensellik kavramlarını hangi ölçüte göre tasnif ettiği aydınlatılmaya çalışılacaktır. Aynı zamanda Kant'ın özgürlük ve nedensellik kavramları ile ödev ahlakı arasında nasıl bir bağ kurduğu irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
It is understood that the concepts of freedom and causality have an important place in the context of Kant's moral philosophy. In this framework, we come across two different types of causality and two different types of freedom. It is necessary to examine which of these understandings plays a dominant role in the formation of moral law. In the context of researching the aforementioned problematic, first of all, Kant's moral philosophy will be discussed with its main lines. Within the framework of his moral philosophy, the following basic issues are analyzed: happiness, the principle of duty, unconditional command, autonomy, heteronomy. In the second step, it will be tried to be clarified according to which criterion he classifies the concepts of freedom and causality. At the same time, it will be examined how Kant establishes a connection between the concepts of freedom and causality and the morality of duty.