Türkiye'deki yönetici geliştirme programlarının etkinliğini belirlemeye yönelik nitel bir araştırma
A qualitative research for determination of the effectiveness of management trainee programs in Turkey
- Tez No: 204491
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
TC.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜİŞLETME ANABİLİM DALITÜRKİYE'DEKİ YÖNETİCİ GELİŞTİRME PROGRAMLARININETKİNLİĞİNİ BELİRLEMEYE YÖNELİK NİTEL BİR ARAŞTIRMAÖZETİşletmeler ihtiyaç duydukları yöneticileri iki kaynaktan karşılayabilmektedirler. Birincisi,piyasa yani dış kaynak, ikincisi kuruluşun kendisi yani iç kaynaktır. Birinci kaynağın maliyetiyüksek, temin edilen yöneticinin kuruma uyum sorunu gibi problemlerinden dolayı işletmeleryöneticilerini kendi bünyelerinde uyguladıkları yönetici geliştirme programlarından çıkarmakistemektedirler. Bu çalışma ile Türkiye'deki yönetici geliştirme programlarına katılan yöneticiadaylarının görüşleri değerlendirerek programın sonuçları ortaya konulmaya çalışılmıştır.Bu araştırma ile yönetici geliştirme programlarının Türkiye'deki uygulamalarıincelenmektedir. Araştırma kapsamını Marmara Bölgesindeki işletmelerde görev yapanyönetici geliştirme programlarına katılan yönetici adayları oluşturmuştur. Örneklembüyüklüğü olarak 23 kişi seçilmiştir. Elde edilen verilerin çözümlemelerinde içerik analiziyapıldıktan sonra frekans ve yüzde hesaplamaları kullanılmıştır.Yönetici geliştirme programına katılan yönetici adayları tarafından program sonuçlarınınbaşarılı bulunmadığı ve çoğunlukla yönetici geliştirme programlarının Türkiye'dekiuygulamalarının sona erdiği tespit edilmiştir.Tezi Hazırlayan : BÜLENT ŞENTez Danışmanı : Prof. Dr. NİHAT ERDOĞMUŞTezin Kabul Tarih ve No : 27.09.2006-2006 / 17Jüri Üyeleri : Prof. Dr. NİHAT ERDOĞMUŞ ,Yar.Doç. Dr. BURCU CANDAN,Yar.Doç. Dr. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
Özet (Çeviri)
TC.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜİŞLETME ANABİLİM DALIA QUALITATIVE RESEARCH FOR DETERMINATION OF THEEFFECTIVENESS OF MANAGEMENT TRAINEE PROGRAMS INTURKEYABSTRACTCompanies find necessary managers from two sources. First source is market (exteriorsource), second is company itself (interior source). Exterior source has problems just like highcost and adaptation matter. Because of those problems companies tries to develop managersfrom management trainee programs which they use in their structures. In this study,management trainee program results tried to bring up by evaluating management candidatesopinions.In this study, management trainee programs in Turkey are researched. Managementcandidates that join management trainee programs constitute the scope of the study. 23 peoplewere selected as illustration size. After making content analyses to the data collected,frequency and percentage calculations used.It is determined that, results of he management trainee programs did not find successful by themanagement candidates and most of the management trainee program applications in Turkeyhas finished.Tezi Hazırlayan : BÜLENT ŞENTez Danışmanı : Prof. Dr. NİHAT ERDOĞMUŞTezin Kabul Tarih ve No : 27.09.2006-2006 / 17Jüri Üyeleri : Prof. Dr. NİHAT ERDOĞMUŞ ,Yar.Doç. Dr. BURCU CANDAN,Yar.Doç. Dr. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU