Bertrand Russell ve din
Bertnard Russel and religion
- Tez No: 204507
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZETYazar : Gülsen KİSLİÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : Felsefe ve Din BilimleriBilim Dalı : Din FelsefesiTezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : viii + 134Mezuniyet Tarihi : â¦. /â¦. / 2006Tez Danışman(lar)ı :Doç. Dr. İsmail ÇETİNBERTRAND RUSSELL VE DİNRussell Kilise'nin tutumundan hayatı boyunca son derece rahatsız olmuştur. Özellikleinsanların özgürlüklerine müdahale edilmesi acımasızca ve adeta işkence mahiyetinde cezalarınuygulanması dine karşı bir antipati geliştirmesine sebep olmuştur. Bu açıdan bakıldığında ona hakvermemek imkansızdır. Çünkü çevresinde gördüğü tüm haksızlıkların kaynağı dineatfedilmekteydi. Bu yüzden de Russell dini yadsıdığında bu haksızlıkları da ortadan kaldıracağınıdüşünmüştür. Ancak Russell'ın din hakkındaki görüşlerini şekillendirirken ihmal ettiği en önemlinokta mevcut olduğu çevredeki din uygulamalarını dine hatta bütün dinlere mal etmesidir.Ayrıca Russell bir taraftan Tanrı'nın varlığını ispatlama konusunda agnostik olduğunusöylerken diğer taraftan Tanrı'nın varlığının ispatlanamayacağı yönünde görüş belirtmeyi tercihetmiştir. Bu da onun çelişkili yönlerinden biridir. Russell'ın din inancının kaynağı olarak korku,nefret, adalet gibi duyguları dile getirmesi de dine karşı aldığı olumsuz tavrı göstermektedir.Ancak tüm insanların bu sebeplerden dolayı dine inanması fikri tutarlı bir fikir değildir. İnsanlarınbeklentileri, mizaçları, kişilikleri, yetenekleri, zekaları bir ve aynı değildir. Dolayısıyla dininancının beklentisinin ve tahayyülünün de bir ve aynı olmasını beklememek gerekir. Her ne kadarbazı insanlarda benzerlikler gösterse de bu temel bir dayanak teşkil edemez.Russell, `günah' kavramı üzerinde önemle durmuş ve kendi anladığı manada günahıngereksiz acılara sebep olması gerektiğini halbuki Hristiyanlıktaki günah anlayışının daha çokgereksiz acılardan kaçmak olduğunu (kadınların doğum yaparken uyuşturucu kullanması) böylesibir düzenin Tanrısı'na inanmaktansa tüm evreni tesadüfler sonucuna bağlamanın kendisi için dahadayanılır ve daha saygın olduğunu ifade etmektedir.Nitekim Russell evrenin tesadüfi bir şekilde meydana gelmesini muhatap olduğu dünyadaki değerlerden yoksunluk sebebiyle öngörmektedir, çünkü evren biliçli bir amacın sonucuolsaydı güzelliklerle dolu olur ve ancak böyle bir dünya inanılası bir Tanrı kavramı oluşturabilirdi.O halde diyebiliriz ki, Russell'ın sorunu güzelliklerle dolu bir dünya da yaşamamış olmasıdır. Obir anlamda bu kadar rezaletin temelini tesadüfe bağlayalım, Tanrı'ya değil demektedir. Böyle birdurumda kendisinin kusursuz bir Tanrı kavramına inanması gerekmektedir. Bu kusursuz Tanrı'nınizdüşümlerine de hrıstiyan uygulamalarını layık görmemektedir.Aslında Russell'ın itirazı dine değil din adına yapılan haksızlıklıklara, zulumlere, savaşlara,dar görüşlü anlayışlaradır. Bunu içinde daima bilimsel araştırmacı bir tavrı savunmuş, her zamanyeni gelişmelere açık olmak gerektiğini ifade etmiştirAnahtar SözcüklerTanrı Russell Ahlak İnanç Mantık
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAuthor : Gülsen KİSLİUniversity : University of UludağMain Department : social sciences instituteDepartment : Religion philosophyQuality of Thesis : Master?s ThesisNumber of Page : viii + 134Date of Graduation : â¦. /â¦. / 2006Advisor : Doç. Dr. İsmail ÇETİNBERTRAND RUSSELL AND RELIGIONThe reason Russel has an anthy paty deal with religior is meddle with freedoms ofpeople and comied out fuilties like torture. If we think in this way, ıt is impossible not to thinkthat he is tive. Because all of the injustices are related with the religions. For this reasonRussell thought that all of the injustices would be abolished when he reject religion. The mostimportant point that he cart think was, while he is forming his ideas about religion he carriedout religious usage in his envinonment to the all religions.In addition to this while he says he is agnostic about existent of God he prefers thewiev about ewistent of God can?t be proued. This is one of his contradiction thinks. Russellthink that source at the belief of religon is fear, disqust, and justice This idea shows that hisnegative attitude about religion. But the idea of all people belive the religion, becouse of thesereasons is inconsistent. People?s expected event, habits abilities, intelligencen aren?t somewith each others. So belief of religions can?t be same in all people. So mefimes this may besame befweer someores but this unit main cushion.Russell considers the importance of sin. He thought that sin is the reason ofunnecessary pains. But, the meaning of sin in Christianity is escapin from unnecessary pains(Using narcotic during birth). These think show that he express the universe was happered theresult of coincidence inslead of beliving creation at Gad.Oppasite of concept at sin in Christianity, attiitudes which resulls unnecessary painsare qualified sin in İslam. For example to carry out the behaviours which will finished thepains of the women who is giving birth hamed as a ?sin?. In thaat silvation, with his awnwords. Russel who is qualified asa an ateistis sinner in Christianity and as a result rat belivethe Gaspel, would not be sinner in Islam and in other words would be belived the Koran andwill be qualified as a teist.As a matler of fact Russell foresees the universe happened coincidencely because ofthe world which he live in deprived from worth. Because ıf the world was the resultcoincience aim. It was full of beauties and so concept of God could be happen in the world.So we can say that the problem of Russel doesn?t live in the world which is full of beauties.He says that all these disgrace are due to coincidence not from Gad. In this situation he had tobelive concept of the God without defect. he says that this Gad without defect, is suitable forChristianity.In fact Rusell doesn?t object to religion. His objection sare in justices, wans,oppressions. Which was made name out religons. For this reason. He always defendedscientific marrer and he told that. It is neccesory to be open all kind of scientific development.Key WordsGod Russell Morals Belief Logic