Iktidar kavramı ve Russell'ın iktidar anlayışı
The concept of power and Russell's understanding of power
  1. Tez No: 344894
  2. Yazar: HAMİSE BALKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET HANİFİ MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tezin amacı, Bertrand Russell?ın iktidar kavramını ve bu bağlamda oluşturduğu siyaset anlayışını incelemektir. Bu amaçla çalışmada iktidar kavramı ve bu kavramın tarihsel gelişimi kısaca özetlenerek, kavramın dönem koşullarına göre uğradığı değişimlere düşünürler vasıtasıyla yer verilmektedir. Ayrıca düşünürün daha iyi anlaşılması için hayatı, eserleri, felsefe ve din anlayışlarına da kısaca değinilmektedir. İncelememize göre, Russell kendisine kadar olan iktidar anlayışlarını eleştirel bir yaklaşımla ele almaktadır. Düşünür, bütün bu incelemelerden elde ettiği olumsuz sonuçlara dikkat çekerek, yeni bir siyasal düzen oluşturma amacındadır. Bu amaçla oluşturduğu Dünya Devleti idealinde, demokratik bir düzen ile daha özgür ve daha yaşanılabilir bir dünyanın mümkün olabileceğini bütün insanlığa göstermeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate Bertrand Russell?s concept of power and understanding of politics which he formed in this context. To this end, the concept of power and its historical development were briefly summarized, and the changes which this concept underwent in parallel with the period were given room with reference to philosophers. In addition, philosophers? lives, works, understanding of philosophy and religion were shortly discussed in order to better understand them. The study has revealed that Russell deals with the understanding of power with a critical approach, which extends to his time. He aimed at establishing a new political order by putting emphasis on the negative results he obtained from all the investigations. In his ideal of World State which he formed to this end, he tries to demonstrate the whole world how possible a more liberal and liveable world may be through a democratic order.