Building a European dimension of quality assurance in higher education
Yüksek öğretimde kalite güvencenin Avrupa boyutunun yaratılması
  1. Tez No: 204515
  2. Yazar: MARİA JOSEFA GARCİA MİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN ERGÜDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETYÜKSEK ÖĞRETİMDE KALİTE GÜVENCENİNAVRUPA BOYUTU'NUN YARATILMASIMARIA JOSEFA GARCIA MIRAZAvrupa Çalışmaları, Yüksek Lisans Tezi, 2007Danışman: Prof. Dr. Üstün ErgüderAvrupa'da Yüksek Öğretim, Kalite Güvence, Akreditasyon, Bolonya Süreci, ÜniversitelerdeÖzerklik.Bu tezin ana amacı Avrupa'da yüksek öğretimdeki kalite güvence çalışmalarını incelemektir.Küreselleşme, finansal baskılar ve yüksek öğretim alanın gelişmesi, üniversiteleri değişimezorlayan faktörlerdir. Üniversitelerde özerklik, verimli bir şekilde uyum sağlamak açısındangereklidir. Bu değişimlerin nihai sonucu, hesap verilebilirliğe olan talep, yani kalitegüvenceye duyulan ihtiyaçtır.Ayrıca tezde, Bolonya Süreci ve Lizbon Stratejisi'nin Avrupa Yüksek Öğretim alanını neşekilde biçimlendirdiği analiz edilmektedir. Bu iki süreç aynı zamanda, kalite kavramı vekalite ölçme ve değerlendirme mekanizmalarıyla ilişkilendirilen değerleri tanımlar. Ortayaçıkan Avrupa kalite güvence kavramı, daha yerleşmiş olan ABD'deki modeli referansalmıştır. Buna bağlı olarak, tezimde bu iki sistemi kıyasladım ve kalite değerlerinde veuygulamalarında birleşmeye giden dünya trendini tanımladım. Son olarak kalitedeğerlendirme konusunda karşılaşılan bazı sorunları analiz ettim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBUILDING A EUROPEAN DIMENSION OF QUALITY ASSURANCE IN HIGHEREDUCATIONMARIA JOSEFA GARCIA MIRAZEuropean Studies, M.A. Thesis, 2007Supervisor: Professor Üstün ErgüderHigher Education in Europe, Quality Assurance, Accreditation, the Bologna Process,University Autonomy.The ultimate goal of this dissertation is to analyze the state of quality assurance inEurope. A series of factors such as globalization, financial pressures and highereducation expansion are forcing the universities to change. University autonomy isrequired in order to adapt efficiently. The ultimate consequence of all thesetransformations is a demand for accountability which translates in a need for qualityassurance.Moreover, how the Bologna process and the Lisbon Strategy are shaping the impactof European Higher Education area is analysed in the thesis. These two processes arealso defining the European values attached to the concept of quality and the bestmechanisms to measure and assess quality. The emerging European qualityassurance is taking as a reference the more established U.S model. Based on thispromise I compare both systems and identify a world trend towards convergence inquality values and practices. Finally, a series of challenges in the assessment ofquality are analysed.