Ulusal ve uluslararası muhasebe standartlarına göre şirket birleşmeleri ve bir uygulama
According to national and international accounting standarts company mergers and the application
- Tez No: 204586
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİS KALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
iULUSLAR ARASI MUHASEBE STANDARTLARINA GÖRE ŞİRKETBİRLEŞMELERİ VE BİR UYGULAMAHazırlayan: Bilge YELKENCİÖZETSanayileşmenin gelişmesi ticaretin uluslar arası boyuta ulaşması ve bu alandagloballeşme sürecinin başlangıcında, hukuki yapıları farklı olan kurumlar yer almakta vekurumların birbirlerine katılarak veya yeni bir örgütlenme bünyesinde birleşerek rekabetiasgari düzeye indirme, kredi olanaklarından yeterli ölçüde yararlanma, maliyetleri asgaridüzeye indirgeme ve vergisel avantajlardan yararlanma gibi bir kısım menfaatlerin sağlanmasıyoluna gidilmektedir.Bilgi ve iletişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler ve hızla küreselleşen dünyaekonomisi, farklı şirket yapılanmalarına neden olmuştur. Ürünlerin kalite ve fiyat olarakbirbirlerine benzemeye başlaması sonucu şirketler, pazardaki rakiplerine karşı güçlenmek içinşirket birleşmelerine yönelmişlerdir.Türkiye, AB sürecinde küreselleşme ile alışık olmadığı düzeyde rekabet ortamıyla yüzyüze kalmıştır. Şirketler teknoloji, yönetim, finansman ve hukuki yapıları açısından ayaktakalabilmek için kendi sektörlerindeki şirketlerle birleşme yoluna gitmeyi gerekligörmektedirler. Türkiye'de birçok şirket birbirleriyle ezici rekabet içinde olmaları ve herbirinin pazar paylarının az olması, şirketlerin rekabeti artırarak kendilerini baltalamalarıyerine birleşmeleri daha önemli hale getirmektedir.Şirket birleşmeleri, etkinlik ve rasyonelliği artırmada olduğu kadar, güçlük içindebulunan şirketlerin kurtarılmasında da önemli bir araçtır. Bu çalışmada, ulusal ve uluslar arasımuhasebe standartlarına göre şirket birleşmelerini incelenmekte ve konuya açıklıkgetirmektedir. Bu kapsamda, şirket birleşmeleri çeşitli yönleriyle ele alınarak muhasebe boyutuortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
iiULUSLAR ARASI MUHASEBE STANDARTLARINA GÖRE ŞİRKETBİRLEŞMELERİ VE BİR UYGULAMAHazırlayan: Bilge YELKENCİABSTRACTAt the very beginning of the period of globalization and the development ofindustrialization; trade extended to an international level and corporations with distinct legalstructures appear. Considering the terms of beneficial acts, certain options are chosen such as;unification of the corporations, reduction of the competitive level to the minimum bycoalescing under a new organization, sufficient utilization of the loan facilities, minimizationof the costs and beneficial use of tax advantages.The rapid development at the information and communication technology and theglobalizing world economy has caused distinct structuring forms at companies. Companieshave headed for unifications with other companies with the aim of strengthening against theircontenders at the market since the products have appeared to be similar in terms of qualityand price.At the UN continuum Turkey has faced an outstanding rivalry. The companies havepreferred unification with other companies in the sector in order to survive; taking thetechnological, managerial, financial and legal structures into consideration. Since most of thecompanies in the country are in devastating rivalry with each other and each has little share inthe market, unification has gained more attention versus increase of the rivalry; that is totallydevastating.Unification of the companies is not only important for increasing the efficiency andrationality but also for saving the companies that are in difficulty. This study investigates anddefines unification of companies considering the national and international standards ofaccountancy. Within this scope; matters of accountancy have been examined through variousaspects of unifications.ii