Üretim tekniklerine göre seramik pano uygulamaları, Türkiye'deki örnekler ve bir sergi
The ceramics panel applications according to the production techniques, the samples in Turkey and an exhibition
  1. Tez No: 204587
  2. Yazar: REYHAN GÜLEÇ HOŞNUT
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kökleri Anadolu ve yakın coğrafyasına dayanan seramik pano geleneği günümüzdetüm dünyada sürdürülmektedir. Seramik panoların tarihsel gelişim süreci incelendiğinde,üretim tekniklerinin gelişim çizgisi ile paralelliğine tanık olunmuş hatta gelişimin üretimtekniği ile sağlandığı bilgisine ulaşılmıştır.Günümüzde kullanılan seramik pano üretim teknikleri ile bilinen ilk örneklerininbulunduğu Mezopotamya, Kuzey Afrika ve Anadolu'daki üretim teknikleri arasında büyükbenzerlikler olmakla birlikte unutulmuş üretim teknikleri yanında geliştirilen üretimtekniklerinin varlığı dikkati çekmektedir.Seramik pano üretim tekniklerinin tarihsel gelişimi, günümüzdeki durumu ilekarşılaştırılıp, unutulmuş ya da geliştirilmiş seramik pano üretim teknikleri sınıflandırılarak,Türkiye'deki seramik pano üreten sanatçılardan örneklere yer verilmiştir.Çağdaş seramik pano üretim tekniği olarak geliştirilen ve en çok kullanılan karışıkmalzeme tekniği ile seramik pano yapımı hedeflenerek, denemelere başlanmış, denemelerdeseramik malzemelere yardımcı malzeme olarak cam füzyonu kullanılmış ve bu iki malzemegünümüzün seramik pano üretim tekniklerinden biri olan karışık malzeme üretim tekniği iledeğerlendirilmiştir.Seramik pano üretim tekniklerinin tarihsel süreçteki evreleri, bu evrelere ait bilgilerin,üretim tekniklerine göre seramik panoların sınıflandırılması, örneklenmesi ve günümüzdekullanılan karışık malzeme üretim tekniği ile denemelerin üretilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tradition of ceramics panel, the origin of which dates back to Anatolian and itsnear geography istried to maintain its survivaltoday,as well. When historical developmentprocess of ceramics panel is studied, it is wietnessed to the the development line andparallelism of production techniques, and it has even been obtained information the faet thattehe development has been provided with production technigue.A link has been established between historical development and today?s situation ofproduction technigues of ceramics panel, fogotten and newly developed productiontechnigues of ceramics panels have been classified, and these technigues together with thesamples presented by the ceramic artists and handcraftmen who produce ceramic panels inTurkey have been evaluated.There are many great similarities between the production technigues of ceramic panelsthat are used today and the production technigues of ceramic panel that are used in the past.Yet, besides the forgotten production technigues of ceramic panels that have just beendeveloped draws attention at present, as well.Ceramic panel productions have been targeted and tested with the multimediatechnique which has been developed as a present production technique of ceramic panels andmostly used. In the tests, glass fusion has been used as a supplementary material for ceramicmaterials and these two material have been evaluated whit the multimedia productiontechniques of ceramic panels.The phases in the historical process of production techniques of ceramic panels, andthe classifications and illustrations of ceramics accurding to the production techniques of theknuwledgement pertaining to these phases have been studiced, and the productions of testshave been tied to create whith the multimedia production technique used at present.