Resim sanatında doku dokunun yüzey tasarımında kurgu amaçlı kullanımı
Texture in painting the usage of texture in surface design
  1. Tez No: 204589
  2. Yazar: VİLDAN AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. İHSAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Doğadaki tüm objeler kendisine has dokulara sahiptirler. Maddenin içyapısını dışa vurması fiziki görünümü, kısaca yüzeyi oluşturur. Plastik sanatlarda buözlü örtünün görünüm ve niteliği doku olarak algılanır.Doku görsel anlatımın önemli bir yapı taşıdır. Bunun için sanatçı doğayı vevarlıkları iyi tanımalıdır. Doğaya hükmedebilmelidir. Paul Klee şöyle der:?Yaratmakta her zaman tabiatın tuttuğu yolu tut. Biçimlerinin gelişmesini vefonksiyonlarını izle. En iyi öğrenme yolu budur. Tabiat gibi bir gün sende kendikendine yaratma noktasına erişirsin, sende tabiatın bir parçası olarak onun gibiyaratmaya başlarsın.?Tabiattaki varlıkların yapılarını tanımak, dokularını özümsemek, maddeninkarakteristik özelliğini ve gerçeği yakalamak demektir. Bu da sanata bir ruh, birgüzellik ve estetik kazandırır. Yaratıcı bir güç verir.Sanat tarihine bakıldığında dokunun kullanılışı, sanat tarihi kadar eskidir. Birsanat yapıtında aranan özelliklerden biçim, renk, ışık-gölge ve kompozisyon vb.unsurlar kadar dokunun da büyük önemi vardır.Resim sanatına fizik doku Empresyonizm'le girmiş, Kübizm'le gerçek değerinibulmuştur. Doku (texture) yirminci yüzyıl resim sanatında ilk planda yer verilen birsanatsal ifade tercihi halini kazanarak birçok yapıtın görsel anlatımının başat (hakim,baskın) süreci olmuştur.
Özet (Çeviri)
All object in nature has specific texture. Revelation of material interior structureto exterior forms physical appearance, in other words surface. In plastic art, theappearance and quality of this substantial perceives as texture.Texture is an important structure of visual expression. Therefore, artist must wellknow nature and objects, and can adjudicated to nature. Paul Klee says like this?Pursue the course that nature always follows in creation. Observe it?s formations tobe developed and functions. It is the best way of learning. Some day, like nature, youshall reach the point of creation by yourself, as well; and you begin to create thingsas a part of nature as it does.?To know structure of objects in nature and to assimilate of their texture is denotedthat to reach characteristic properties of material and reality. This brings in soul,beauty and aesthetic to art, and gives a creative power.The usage of texture is old as much as history of art. Texture has great importanceas mush as other desired properties from an work of art such as shape, color, light,shadow and composition.Real texture has been entered to picture art by imperialism and found real valuewith cubism. In 20 century, texture has been gained a different dimension andpriority in some pictures, and the surfaces have been covered with texture completelyin painting.