Resim sanatında doku kavramı, kullanım süreci ve anlatım biçimleri
Tissue concept, use process and expression forms in painting art
- Tez No: 648757
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLVELİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Doku, parmak izi gibi doğada bulunan her varlıkta benzersiz bir yapı gösterir. Dışarıdan herhangi bir etki ile değişikliğe uğrasa dahi bu benzersiz özelliğini yine de korur. Doku ilk resim olgusundan itibaren var olmuştur. Görsellikte önem arz eden doku ile çalışmak için doğayı incelemek, bütünleşme, içselleşmek, maddeyi tanımak gerekir. Doku, tuval resminde hep var olmuş sadece bu süreçte yöntemleri değişmiştir, içerisinde bilinçli ya da bilinçsiz anlamlar yüklemiştir. Tez içerisinde doku tarih akışında nasıl kullanıldığına, hangi dönemlerinde nasıl değişikliklere uğradığına, sanatçılar dokuları tablolarında nasıl kullandığına, mağara döneminden itibaren yer almaktadır. Doku hep resim sanatında olmasına rağmen empresyonizm ile ivme kazanmış, yüzey olarak kendini göstermiştir. Araştırmanın sonuç bölümünde yapılan çalışmalar ile doku kavramı bütünleştirilmiştir. Bu tez çalışması 5 bölümden oluşmaktadır. İlk beş bölüm literatür arama sonucu veriler elde edilmiş, örneklerle genişletilmiş olup, dokunun plastik açıdan tuval üzerinde değişimi, gelişimi, kullanımı incelenmiş ve 4. bölümde deneysel çalışmalar ile elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A texture leads to a unique structure in every existance like fingerprint in nature. The texture has been in existance from the first painting phenomenon. It's need to observe nature, integrate, become internalized, recognize the substance for studying with the texture that is important in visuality. The texture had always been existing in canvas painting , only it has changed its' methods in this process, it has assigned conscious or unconscious meanings. The texture in thesis how to use history flow, during which period the changes were changed, how artists use textures in their painting which take place from the cave period. Although the texture has always been in the art of painting, it has gained momentum with impressionism and has showed itself as surface. The concept of the texture is integrated with the studies done in the conclusion section of the research. This thesis study consists of five parts. The first five section data were obtained from the result of literature search. It was examined the changement, development, usage of texture from the plastic aspect on canvas expanded by examples and the results obtained by experimental studies in four section were analyzed.