Beden eğitimi öğretmenlerinin kendilerine yönelik hizmet içi eğitim programlarını değerlendirmesi
Physical education teachers evaluation of in-service training programme employed them
- Tez No: 204590
- Danışmanlar: PROF.DR. RIFAT MİSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma resmi ve özel lise ve ilköğretim okullarında görev yapanbeden eğitimi öğretmenlerinin, kendilerine yönelik hizmetiçi eğitimprogramlarını değerlendirmesine ilişkin görüşlerini saptamayı amaçlamaktadır.Tarama modelinde olan bu araştırmanın evreni Ankara'daki resmi ve özel, liseve ilköğretim okullarında görev yapan 1100 beden eğitimi öğretmenindenoluşmaktadır. Araştırmanın örnekleminde 187 beden eğitimi öğretmeni yeralmıştır. Örneklem gurubuna 2 bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Eldeedilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlar şu şekildedir:Hizmetiçi eğitim etkinliklerinde beden eğitimi öğretmenlerinin gereksinimve beklentilerini karşılama düzeyi bakımından yetersizler olduğugörülmektedir. Hizmetiçi eğitim uygulamalarına beden eğitimi öğretmenleriningönüllü katılımın sağlanması açısından bir yetersizlik söz konusudur. Hizmetiçieğitim programlarının süresi, uygulama yerinin koşulları ve eğitim donanımınınuygunluğu ile ilgili ilkesel ve köklü yetersizlikler olduğu görülmektedir.Hizmetiçi eğitim etkinliklerinde görev alan eğitim görevlilerinin alan yeterliliklerive yetişkin eğitimi yeterlilikleri bakımından sorunlar olduğu görülmektedir.Beden eğitimi öğretmenlerinin katıldıkları hizmetiçi eğitim programlarındabaşarı ve program değerlendirmesi ile ilgili yetersizlikler olduğu görülmektedir.Beden eğitimi öğretmenleri ihtiyaç duydukları hizmetiçi eğitimleri ?kurs? ve?internet? yoluyla Haziran ve Eylül seminer dönemlerinde almakistemektedirler. Beden eğitimi öğretmenleri hizmetiçi eğitim programlarında?bilgisayar-internet ve teknolojnin? derslerinde nasıl kullanılacağına ilişkinkonularla ilgili hizmetiçi eğitim almak istemektedirler. Beden eğitimiöğretmenleri katıldıkları hizmetiçi eğitim programlarında hizmetiçi eğitimmerkezlerini fiziki ortam ve mekan olarak sorunlu olarak görmektedirler.Sonuç olarak, beden eğitimi öğretmenlerinin görüşlerine göre, kendileriiçin düzenlenen hizmetiçi eğitim programlarının bir çok alanında sorunlar veyetersizlikler bulunmaktadır. Hizmetiçi eğitim programları planlanmadan önceöğretmenlerin ihtiyaç ve beklentilerinden yararlanılmaması, programlarıniçeriğinin de buna göre düzenlenmemesi ve hizmetiçi eğitim etkinliklerininbitiminde programların değerlendirilmemesi hizmetiçi eğitim programlarınınamacına ulaşma düzeyinin yetersiz kalmasına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of physical educationteachers from both state and private elementary and high schools on the theirown in-service training programmes. 187 of 1100 pyhsical education teachersin Ankara were selected for this study. The developed questionnaire includingtwo parts are applied to the participants. Descriptive statistics was used for thedata analysis. Analysis were performed by SPSS software.Findings, obtaines during research, are as follows:There seems to be an insufficient level of in-service training activities formeeting the needs and expectations of physical education teachers. There isan insufficiency in terms of providing the willing participation to the in-servicetraining programmes. There is a fundamental and principal insufficiency aboutthe timing, conditions of the place and educational materials of the in-servicetraining programmes. There are some problems about the trainers? proficiencyof teaching the subjects and adult education. There is a insufficiency related toevaluation of programme and success in in-service trainings in which physicaleducation teachers participate. It was found out that the teachers would like totake in-service training programmes they need by ?course? and via ?internet?in the periods of September and June when there is no education at schools. Itwas found out that the teachers would like to take courses related to ?methodsfor computer using and internet? for their class in in-service trainingprogrammes. Also the teachers meet with some problems related to thephysical condition of in-service training place.At the result, the physical education teachers meet with lots of problemsand insufficiencies related to in-service training programmes employed them.Because the needs and expectations of teachers aren?t benefited, the contentof programmes aren?t evaluated at the end of the in-service training activitiesbefore planing in-service training programmes, in-service training programmesremains insufficient to reach its goal.