Çoktan seçmeli testlerde yanıtlama davranışlarının belirlenmesi
Determining answering behaviours in multiple choice tests
- Tez No: 204611
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, çoktan seçmeli testlerde gösterilen yanıtlamadavranışlarının testten alınan puana, test sorularını bilerek ve bilmeyerekyanıtlama durumuna, alt testlere ve cinsiyete göre değişip değişmediğinisaptamak amacı ile yapılmıştır. Araştırma, 2003-2004 eğitim-öğretim yılındaAnkara'daki üç resmi ilköğretim okulunun 8. sınıfında okuyan 100 öğrenci ilegerçekleştirilmiştir. Araştırma grubuna uygulanmak üzere, 1998, 1999, 2000,2001 ve 2002 yıllarında Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme veYerleştirme Sınavı (OKÖSYS)'nda kullanılmış maddeler içerisinden Türkçe,Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler ders programlarını örnekleyenmaddeler seçilerek çoktan seçmeli bir test oluşturulmuş ve yanıtlamadavranışlarını tanımladığı düşünülen bir form geliştirilmiştir.Araştırma grubunun, çoktan seçmeli testlerde gösterdikleri yanıtlamadavranışlarının testten alınan puana, test sorularını bilerek ve bilmeyerekyanıtlama durumuna, alt testlere ve cinsiyete göre çözümlenmesinde Excelprogramı kullanılmıştır.Analizler sonucunda aşağıdaki temel bulgulara ulaşılmıştır:1. İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin çoktan seçmeli testlerde;a) Şekil/çizelge içeren sorularda gösterdikleri yanıtlamadavranışlarının, önce durumu ve yöneltmeyi okuma, sonraşekil/çizelgeyi inceleme, seçenekleri inceleme, seçeneklerdoğrultusunda durum ve yöneltmeyi tekrar okuma, doğru yanıtıişaretleme olduğu,b) Okuduğunu anlama ve paragrafa dayalı sorularda gösterdikleriyanıtlama davranışlarının, önce durumu okuma, sonra yöneltmeyiokuma, durumu tekrar okuma, seçenekleri inceleme, doğru yanıtıişaretleme olduğu,c) Belirtilen yanıtlama davranışlarının tüm test sorularında en çoktercih edilen yanıtlama davranışları olduğu belirlenmiştir.2. Türkçe ve Sosyal Bilgiler alt testlerinde ortak yanıtlamadavranışlarının varolduğu ve bu yanıtlama davranışlarının;a) Önce durumu okuma, sonra yöneltmeyi okuma, seçenekleriinceleme, doğru yanıtı işaretleme,b) Önce yöneltmeyi okuma, sonra durumu okuma, seçenekleriinceleme, doğru yanıtı işaretleme,c) Önce durumu okuma, sonra yöneltmeyi okuma, durumu tekrarokuma, seçenekleri inceleme, doğru yanıtı işaretleme olduğubelirlenmiştir.Matematik ve Fen Bilgisi alt testlerinde de ortak yanıtlamadavranışlarının varolduğu ve bu yanıtlama davranışlarının;a) Önce durumu ve yöneltmeyi okuma, sonra şekli/çizelgeyi inceleme,seçenekleri inceleme, seçenekler doğrultusunda durum veyöneltmeyi tekrar okuma, doğru yanıtı işaretleme olduğu,b) Önce şekli/çizelgeyi inceleme, sonra durumu ve yöneltmeyi okuma,seçenekleri inceleme, seçenekler doğrultusunda şekli/çizelgeyitekrar inceleme, doğru yanıtı işaretleme olduğu belirlenmiştir.3. Test sorularını bilerek yanıtlayıp doğru ve yanlış yanıt vermedurumuna göre yanıtlama davranışlarının belirgin bir farklılık göstermediğibelirlenmiştir.4. Test sorularını bilmeyerek yanıtlayıp doğru ve yanlış yanıt vermedurumuna göre yanıtlama davranışlarının belirgin bir farklılık göstermediğibelirlenmiştir.5. Kız ve erkek öğrencilerin aynı yanıtlama davranışlarındayoğunlaştığı ve her iki grup için aynı zihinsel süreçlerin gerçekleştiğibulunmuştur.Benzer çalışmaların yapılmasına ilişkin öneriler getirilmiş ve elde edilenbulgular tartışılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been made to establish the answering behaviourswhether they are changing for test score, answering test questions withknowing and unknowing, subtest and sexuality. This research has beenverified on 100 students who educated the 8th class in three public elementaryschool in Ankara on academic year of 2003-2004. For applying on theresearch group, a multiple choice test has been formed including the matterswhich used in Student Selection and Placement Examination For SecondaryEducation Institutions (OKÖSYS) of 1998, 1999, 2000, 2001 and 2002 andthe matters which sampled syllabusses of Turkish, Mathematics, Science,Social Science, and with this test, a scale has been developed which includesthe matters describing answering behaviours.The Excel computer program has been used to analyze the answeringbehaviours of research group shown in multiple choice tests according to testscore, answering test questions with knowing and unknowing, subtest andsexuality.At the end of the analyses, the basic findings have been reached asbelow mentioned:1) It is determined that the students, who educated the 8th class inelementary school,a) have been shown the answering behaviour including reading stateand orientation at first, after examining form/chart, examiningchoices, reading state and explanation again according to choices,and then signing the right answer in questions including form/chart,b) have been shown the answering behaviour including reading stateat first, after reading orientation, reading state again, examiningchoices, and then signing the rigt answer in questions leaning onreading comprehension and paragraph,c) The answering behaviours stated above have been preferredmostly in whole test questions.2) There have been common answering behaviours in Turkish andSocial Sciences subtests and it is determined that these answeringbehaviours have been;a) Reading state at first, after reading orientation, examining choicesand then signing the right answer,b) Reading orientation at first, after reading state, examiningchoices,and then signing the right answer,c) Reading state at first, after reading orientation, reading state again,examining choices and then signing the right answer.There have been common answering behaviours in Mathematics andScience subtests and it is determined that these answering behaviours havebeen;a) Reading state and orientation at first, after examining form/chart,examining choices, reading state and orientation again according tochoices, and then signing the right answer,b) Examining form/chart at first, after reading state and orientation,examining choices, examining form/chart again according tochoices, and then signing the right answer.3) It is determined that answering behaviours haven?t shown a distinctdifference for the state of answering test questions true and false withknowing.4) It is determined that answering behaviours haven?t shown a distinctdifference for the state of answering test questions true and false withunknowing.5) It is found that students of girl and boy have intensified on the sameanswering behaviours and for both groups, the same intellectual process havebeen actualized.Some recommendations have been brought concerning to make similarstudies and the findings have been discussed with in light of literature.