Erken sütten kesilen buzağılarda farklı selüloz düzeyi içeren buzağı başlangıç yemi ile beslemenin büyüme performansı, rumen gelişimi ve bazı biyokimyasal kan değerleri üzerine etkisi
The effect of feeding calf starter feed containing differentcellulose levels on growth performance, rumen microbiomeand some blood biochemistry values in early weaned calves
- Tez No: 827336
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu araştırma başlangıç yeminde bulunan selüloz düzeyinin ve erken sütten kesim yaşının buzağılarda büyüme performansı, rumen ve kan biyokimyasal parametreleri ve rumen mikrobiyomu üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada canlı ağırlıkları ve doğum ağırlıkları benzer 24 adet erkek Holştayn buzağının farklı düzeylerde selüloz (%4 ve 8) içeren buzağı başlangıç yemi ile beslenmesinin ve farklı sütten kesim yaşının (44 ve 54 günlük yaş) etkileri incelendi. Deneme 2 x 2 deneme deseninde düzenlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to examine the effects of cellulose level in the starter feed and early weaning ages on growth performance, rumen development and blood values in calves. Material and Methods: In the study, 24 Holstein male calves with similar body weights and birth weights were investigated for calf starter feed containing different levels of cellulose and the effect of different weaning ages. The trial was arranged in a 2 x 2 trial design.