Terms of trade and economic development in Turkey since 1970
1970'den sonra Türkiye'de dış ticaret hadleri ve iktisadi kalkınma
- Tez No: 204706
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM SOMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, 1970'den günümüze Türkiye'de dış ticaret hadlerinin seyri incelenmiştir.1970'li yıllarda Türkiye dış ticaret hadlerinde, büyük oranda petrol fiyatlarındaki rekorartışların sebep olduğu muazzam bozulmalarla karşı karşıya kalmıştır. hracatın daha çok imalmal içerecek şekilde çeşitlendirilmesi, 1970'li yıllarda yaşanan dış ticaret hadlerindeki büyükkayıpların, 1980'li yıllarda da yaşanmasını engellemekte önem rol oynamıştır. Ama 1980'liyıllardan günümüze daha beceri- ve teknoloji-yoğun imal malları ihraç etmekte zorlanmamız,emek- ve düşük teknoloji-yoğun mallarda ortaya çıkan bileşim hatası (fallacy of composition)sorunu ile birlikte, yakın dönemde Türkiye'nin ihraç mallarının fiyatlarında önemliazalmalara sebep olabilir. Ülkelerin dış ticaret hadlerinin uzun dönemli seyrinin, bu ülkelerinihraç ettikleri malların teknoloji içeriğine göre belirlenmesi Türkiye için daha teknoloji yoğunmallar ihraç etmenin ve endüstriler arasında geri- ve ileri- bağlantılar kurmanın öneminivurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the terms of trade changes in Turkey since 1970 are analyzed. In the1970s, Turkey faced strong terms of trade declines mainly due to two oil price shocks. Rapiddiversification of Turkish exports into manufactures was instrumental in avoiding furtherdeclines in its terms of trade in the 1980s. However, the slow pace of the diversification intomore skill- and technology-intensive manufactures in Turkey combined with the fallacy ofcomposition problem in low-tech, labour-intensive manufactures may pose a real danger tothe prices of its exports. To the extent that in the long-term, the changes in terms of trade of acountry are determined by the level of technology embodied in its exports, the concentrationof Turkish exports in low-tech, labour-intensive manufactures may highlight the need forupgrading exports and establishing backward- and forward-linkages between industries toescape from the trap of terms of trade deterioration in the long-term.