Modernization and women in Tunisia: An analysis through selected films
Tunus'ta modernleşme ve kadınlar: Seçilmiş filmler yoluyla bir analiz
- Tez No: 204707
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AKŞİT, PROF. DR. EYÜP ÖZVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma Tunus toplumunda kadınların modernleşmesini Tunus'ta1980'den sonra çekilen filmlere bakarak analiz etmektedir. Çalışma batılıolmayan, Müslüman ve Kuzey Afrikalı bir toplumda kadınların modernleşmesüreçlerini anlayabilmek için filmlerdeki temsiller yoluyla yeni bir görüşgeliştirmeyi amaçlamaktadır. Kadınların modernleşme süreci kadın konusunun Tunus modernleşmesinintemel unsurlarından biri olarak kavramsallaştırılmasına odaklanılarak filmlerinnitel çözümlenmesi ile analiz edilmiştir. Daha kesin olarak, çalışma bir taraftankadınların modernleşmesinin aşamalarını incelerken, öbür taraftan bu sürecinfilmlerdeki temsilini incelemektedir. Sonuç olarak, batılı olmayan bir toplumda sadece yazılı edebiyatıincelemenin kadınların modernleşme sürecini anlamak için yeterli olmadığınısavunuyorum. Tunus toplumunda modernleşmenin yayılması hızlı ve eşit değildir.Kamusal alanda yer almak, ücretli bir işe sahip olmak ve eğitim almakmodernleşmenin göstergeleri olarak düşünülürse, alt sınıf kadınların Tunusmodernleşmesinin her aşamasında sorunlarla karşılaştıkları görülür. Bu noktada,sinema gibi toplumu yansıtma becerisine sahip olan görsel kaynaklara bakmakbize bu süreç hakkında işe yarar bilgi sağlayabilir. ANAHTAR KEL MELER: Modernleşme, kadınlar, Tunus, sinemafilmler, temsil, kamusal alan, ücretli iş, eğitim, özel alan
Özet (Çeviri)
This study analyzes the representation of women and modernization inTunisian society by looking at Tunisian films produced in Tunisia after 1980.Study aims to develop a new concept to understand modernization process ofwomen in a non-western, Muslim, and North African society throughrepresentations in films.Women?s modernization process has been analyzed through the qualitativeanalyses of five Tunisian films by focusing on conceptualization of women issueas one of the main elements of Tunisian modernization. More presicely, the studyexamines stages of women?s modernization on the one side, and representation ofthis process in films on the other.In conclusion, I argue that examining written literature alone is not enoughto understand women?s modernization process in a non-western society.Expansion of modernization is not rapid and equal in the Tunisian society. Iftaking place in the public sphere, having a paid job and having education are takenas the indicators of women?s modernization, it is seen that lower class women facewith problems in every stage of Tunisian modernization. At that point, attendingto visual sources like cinema which has the ability to reflect the society can giveus convenient information about this process.KEY WORDS: Modernization, women, Tunisia, cinema, films,representation, public sphere, paid job, education, private sphere