The practice of PR in the public sector, the case of Turkish airlines: A critical appraisal
Kam sektöründe halkla ilişkiler uygulamaları Türk Hava Yolları örneği: Eleştirel değerlendirme
  1. Tez No: 204743
  2. Yazar: RECEP GÜVELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu •alİßma genel olarak Halkla Ülißkilerin Å¡nemi, ilkeleri, yÅ¡netim aßamalarİ, hedefkitlesi ve ara•larİnİn a•İklanmasİyla baßlar ve bu bÅ¡lŸmler hakkİnda teorik olarakayrİntİlİ bilgi verir. Ülk iki bÅ¡lŸm Halkla ilißkilerle ilgili ayrİntİlİ bilgilere ayrİlmİßtİr.†•ŸncŸ bÅ¡lŸmde bu araßtİrmanİn asİl amacİ olan kamu sektÅ¡rŸnde halkla ilißkilerleilgili deÛerlendirmeler sunulmußtur. Halkla ilißkilerin, kurumla hedef kitlesi arasİndakarßİlİklİ anlayİß yaratacak bir yÅ¡netim icraatİ olduÛu a•İktİr. Ancak kamusektÅ¡rŸnde bu her zaman aynİ anlama gelmez.THY, Kamu sektÅ¡rŸndeki halkla ilißkilerin mantİk ve uygulamalarİna a•İk Å¡rneklerveren bir olay olarak ele alİnmİßtİr. Kurumun halkla ilißkiler faaliyetlerini izah i•inkurum ve onun halkla ilißkiler bÅ¡lŸmleri hakkİnda ayrİntİlİ bilgiler verilmißtir.Bir Kamu Üktisadi TeßekkŸlŸ olarak THY, ißlevlerinde sosyal sorumluluk taßİmaklabirlikte kara ge•mesi istenen de bir kurumdur. Bu •alİßmada, THY yÅ¡netimininhalkla ilißkiler konusundaki yaklaßİmİ, gÅ¡revli personel sayİsİndan alt yapİkonularİna ve tanİtİm faaliyetlerindeki ilkelere kadar irdelenmißtir. Se•ilen 2003yİlİnda THY yÅ¡netimi halkla ilißkiler konularİnda bir mantİk deÛißiminineßiÛindeydi. Halkla ilißkilerde geleneksel kamu yaklaßİmİ ile Å¡zel sektÅ¡ryaklaßİmİnİ a•İklamak i•in Diyarbakİr u•ak kazasİ, SARS krizi ve Yeni DelhiÕyesefer baßlatİlmasİ, Ÿ• araßtİrma konusu olarak ele alİnmİßtİr.THY halkla ilißkiler faaliyetleri, British Airways ve Lufthansa ile WEB sayfalarİbazİnda mukayese edilmißtir.
Özet (Çeviri)
This study starts with the explanations of importance, principles, management stages,targets and tools of public relations in general and gives detailed information on itstheoretical base. The first two chapters are designated to provide detailed informationabout public relations. In the third chapter the evaluation of public relations in thepublic sector which is the main goal of the research is presented. It is obvious thatpublic relations is a management function which creates a mutual understandingbetween the corporation and its publics or audience. But this isnÕt the case all of thetime in the public sector.THY is taken as a case in order to provide clear examples of the mentality andpractices in public relations in the public sector. The detailed information about thecorporation and its public relations units are given to explain the PR activities of thecorporation.THY as a state economic corporation, has a socially responsible approach in itsservice; on the other hand, it is a profit-making entity as well. From the number ofassigned personnel to the sub-structural matters and the principles of promotionalactivities, THY administrationÕs approach to public relations is evaluated in thisstudy.In the selected year of 2003, THY administration was at the edge of changingmentality in public relations issues. Three cases such as the Diyarbakİr plane crash,SARS crisis and the starting flights to New Delhi are taken to explain the traditionalmentality and the new business like mentality in public relations.The public relations in THY is compared with British Airways and Lufthansa in theirwebsites.