Bağlanma stilleri ve duygusal zeka yetenekleri
Attachment styles and emotional intelligence abilities
  1. Tez No: 204769
  2. Yazar: MELİH GÖRÜNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜRKAN TEKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, bağlanma stilleri (güvenli ve güvensiz) ile duygusalzeka yetenekleri (duyguları değerlendirme, duygulardan yararlanma ve duygularıdüzenleme) arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çalışmada, bağlanma stillerininduygusal zeka yeteneklerini yordamadaki değerlerine bakılmıştır.Çalışmaya yaşları 21 ve 26 arasında değişen 210 kişi katılmıştır. Araştırmadakullanılan ölçme aracı, lişki Ölçekleri Anketi ( ÖA) ve Duygusal Zeka Testi (DZT)olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Elde edilen bulgular korelasyon,regresyon ve tek yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir.Çalışmanın sonucunda, güvenli bağlanma stilinin hem toplam duygusalzekayı hem de duygusal zekanın alt boyutları olan duygulardan yararlanma veduyguları düzenleme düzeyini yordadığı görülmüştür. Ancak güvensiz bağlanmanınduygusal zeka yetenekleri ile negatif yönde bir ilişkisi görülmüştür. Güvensizbağlanma stillerinden, korkulu bağlanma ve kaçınan bağlanma boyutları toplamduygusal zekayı ve onun duygulardan yararlanma ve duyguları düzenlemeyikapsayan alt boyutlarını negatif yönde yordamaktadır.Tartışma bölümünde çalışmanın bulguları ilgili literatür ışığında tartışılmış,bu çalışmanın zayıf yönleri ve bu çalışmadan sonra yapılabilecek çalışmalarhakkındaki öneriler sunulmuştur.Duygusal Zeka Yetenekleri, Güvenli/Güvensiz Bağlanma, Duygular, Sosyal Zeka.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to examine hypotheses about therelationship between attachment styles (secure and insecure) and emotionalintelligence measured as a set of abilities (Appraisal of emotions, utilisation ofemotions and regulation of emotions). Attachment styles (secure and insecureattachment styles) were used as predictors of emotional intelligence abilities.Two hundred and ten adults aged between 21 and 26 years participated inthis study. The research instrument consisted of two parts which were EmotionalIntelligence Test (EIT) and the Relationship Scales Questionnaire (RSQ). The datawere analysed by correlation, stepwise regression and one-way analysis of variance.The results of the study revealed that, secure attachment predicted bothtotal emotional intelligence and its dimensions which are utilisation of emotionsand regulation of emotions. However, insecure attachment was negatively relatedto emotional intelligence abilities. The fearful attachment and dismissingattachment dimensions of insecure attachment style predicted total emotionalintelligence and its dimensions in a negative way.The results of the study were discussed in the light of the literature,shortcomings of the study and directions for future research were presented indiscussion part.Emotional Intelligence Abilities, Secure/Insecure Attachment, Emotions, SocialIntelligence.