Üniversitelerin sosyoloji bölümleri dışındaki fakülte ve bölümlerinde yapılmış olan sosyoloji alanlı tezlerin tematik yorumu (1985-2004)
The thematic interpretation of the sociology field theses done at the faculty and department other than the universityes' sociology departments
- Tez No: 204768
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEDRİ MERMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki Üniversitelerin Sosyoloji Bölümleri dışındaki fakülteve bölümlerinde yapılan Sosyoloji alanındaki yüksek lisans ve doktora tezleri,saptanmaya çalışılmıştır.Çalışmanın bu amaca ulaşmak için izlediği iki yol bulunmaktadır. İlk olarak, bualanda hazırlanmış olan tezler ampirik bir araştırma sonucunda derlenmiş, ikinci olarakise, derlenen bu ampirik veriler, bir inceleme nesnesi olarak ele alınmıştır.Bu çalışma, üniversitelerin sosyoloji bölümleri dışındaki Fakülte ve Bölümlerinsosyoloji konusuna duyduğu ilgiyi ortaya çıkarmanın yanında sosyoloji alanındaki tezçalışmalarını tüketici bir şekilde saptamayı amaçlamaktadır.Zira bu çalışma, daha önce sosyoloji bölümlerinde yapılmış olan tez tespitçalışmasını tamamlamayı hedeflemektedir.Sosyololoji, Türkiye'de Sosyoloji, Türkiye Üniversitelerindeki Sosyoloji Tezleri,
Özet (Çeviri)
Wıth this work It was aımed to determıne the masters degree done at thefacultıes and departments other than the universities? socıology departments.There are two ways followed to reach this aim firstly at this fıeld the preparedtheses were gathered as a result of emprical research secondly, these gathered dat weretaken as a research material .This work has made it clear the ınterest of the facultıes and departments otherthen the universities? socıology deportments on the socıology fıeld . Furthermore , It wasaımed to determıne the theses works at the socıology fıelds as a consumer way: becausethis work targets to complete the thesis determınation work done at the socıologydeperments before .Sociology, Sociology in TURKEY, The Sociological Theses at the Turkish Universities.