Bağlanma stillerinin duygusal zekâ yetenekleri ve problem çözme süreçlerine etkisi
The effect of attachment styles on emotional intelligence abilities and problem-solving processes
  1. Tez No: 907199
  2. Yazar: ECEM BALIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOLUN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada bağlanma stillerinin duygusal zekâ yetenekleri ve problem çözme süreçleri üzerindeki etkisi ve bu ilişkide duygusal zekâ faktörünün aracı rolünü belirlemek üzere yapılmıştır. Çalışmaya rasgele seçilen 22 yaş üstü ve en az lisans derecesi eğitim seviyesine sahip 298 kadın ve 106 erkek katılım sağlamışlardır. Araştırmada İlişki Ölçekleri Anketi, Duygusal Zeka Testi, Problem Çözme Envanteri ve Kişisel Bilgi Formu veri toplama yolu olarak kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde Güvenli bağlanma stili ile Problem çözme becerisi pozitif yönde anlamlı, Saplantılı Bağlanma ile ise negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Güvenli Bağlanma ile duygusal zeka arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki, korkulu bağlanma stili ile duygusal zeka arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Duygusal zeka ile problem çözme becerileri incelendiğinde aralarında pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır. Güvenli bağlanmanın problem çözme becerileri üzerinizdeki ilişkisi, duygusal zeka faktörü araya girdiği zaman azalmaktadır bulgusuna ulaşılmıştır. Duygusal zeka kısmi aracı rol üstlenmiştir. Güvenli bağlanma ve kayıtsız bağlanma puanlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmıştır ancak korkulu ve saplantılı bağlanma cinsiyetten etkilenmemiştir. Ek olarak bu konu hakkındaki yapılacak farklı araştırmalarda çalışma değişkenine anne baba tutumu ve anne baba eğitim düzeyine dair değişkenler eklenerek çalışma boyutu genişletilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of attachment styles on emotional intelligence abilities and problem solving processes, and the mediating role of the emotional intelligence factor in this relationship. 298 women and 106 men over the age of 22 and at least undergraduate graduates, who were randomly selected, participated in the research. Relationship Scales Questionnaire, Emotional Intelligence Test, Problem Solving Inventory and Personal Information Form were used as data collection methods in the research. The data were analyzed with the SPSS 25 program. When the research findings were evaluated, a positive correlation was found between Secure Attachment Style and Problem-Solving Skills, and a negative correlation with Preoccupied Attachment. A positive and significant relationship was found between Secure Attachment and emotional intelligence, and a negative significant relationship between fearful attachment style and emotional intelligence. It was found that the relationship of secure attachment with problem-solving skills decreases when the emotional intelligence factor intervenes. Emotional intelligence has played a partial mediator role. Secure attachment and dismissing attachment scores differed significantly according to gender, but fearful and preoccupied attachment were not affected by gender. In addition, in different studies on this subject, the size of the study can be expanded by adding the variables of parental attitude and parental education level to the study variable.