Kamu çalışanları sendikaları: Sağlık hizmetlerinde çalışanların sendikalaşması üzerine alan araştırması
The trade unions of public emoloyees: An area research regarding unionizetion of employees in health services
- Tez No: 204777
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEN TOKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Sendikalar, ortak çıkarlar temeline dayanan sınıf ve kitle baskı kümelerininen önemli örnekleridir. Memurların sendikal örgütlenmeleri işçilere oranla tüm dünyadageç gelişmiştir. şçilerin sendikal haklarını kullanarak önemli kazançlar elde etmelerikarşısında, memurlar da kendilerine sendikal hakların tanınmasını talep etmişlerdir.Günümüzde gelişmiş ülkelerde ve birçok gelişmekte olan ülkede memurlara sendikahakkı, kimi yerlerde toplu sözleşme ve grev hakkını da içerecek biçimde tanınmaktadır.4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası dünyadaki uygulamaların tersinememur sendikacılığını çok sınırlı bir çerçeveye oturtmakta ve toplu sözleşme ve grevhakkı tanımamaktadır. Tüm dünya ulusları için en temel hizmetlerin başında yer alansağlık hizmetleri, farklı çalışma koşulları ve zorluklarına sahiptir. Bu hizmetlerdeistihdam edilen çok sayıda memurun bulunması ve bu memurların güç koşullar altındaçalışıyor olmaları memur sendikacılığının doğuş aşamasında sendikal örgütlenmelerigerçekleştirenlerin ilk sıralarında sağlık çalışanlarının yer almasının önemlinedenlerindendir. Ülkemizde 4688 Sayılı Yasanın öngördüğü şekilde gerçekleştirilensağlık çalışanları örgütlenmesi günümüzde, yasal düzenlemelerin sınırlılığı, bu hizmetkolunda çalışanların farklı niteliklere sahip olmaları ve hizmet kolunda bölünmüş birsendikal yapının varlığı gibi faktörlerden dolayı güç kaybetmektedir.ANAHTAR KEL MELERKamu Çalışanları, Memur Sendikaları, Sağlık Hizmetleri, Sağlık Çalışanları
Özet (Çeviri)
One of the most important examples of class and community press heapswhich depends common benefits were known as Trade Unions. The developement oftrade unions of public servants have grown up than working class?s. Actually, thedemand of public servants to get similar economical and social rights with workers hasbrought the requirement to build up their own unions. Today, in developed and lessdeveloped countries poblic servants have trade union rights which covers also the rightof ?collective agreement? and ?strike? in some of these countries. The public tradeunion law numbered as 4688 has a mainly limited frame inspite of the examples indeveloped countries. On the other hand, this law does not cover ?collective agreement?and ?strike? rights. For all nations of the world one of the main service is the healthservice which has different working conditions and difficulties. Generally health tradeunions has been the first during the establishment of public trade unions depending ongreat member population and working in hard conditions. In our country organization ofhealth servants according to the public trade union law numbered 4688, is losing powerin recent days due to limited laws and different characteristics of health sectormembers.KEY WORDSPublic Employees, Trade Unions of Public Servants, Health Services, Health ServiceEmployees