Deniz taşımacılığında lojistik sisteminin performans ölçümü ve bir uygulama
Performance measurement of logistics system in sea transportation and an application
  1. Tez No: 204776
  2. Yazar: GÖKÇE GÖNEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERAY ODMAN ÇELİKÇAPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Deniz taşımacılığı sistemindeki lojistik işleyiş ve kapsadığısüreçlerdeki performans düzeyi; kaliteli, verimli ve hızlı bir hizmet sunmakaçısından oldukça önemlidir. Deniz taşımacılığındaki lojistik sistemdekiaksaklıklar sadece hizmet alan tarafları değil, aynı şekilde sistemin içindebulunan armatör, hat acenteleri, lojistik servis sağlayıcılar ve benzeriunsurları da yakından etkilemektedir.Bu çalışma, deniz taşımacılığındaki genel lojistik süreçlerini ve deniztaşımacılığının ana öğelerini inceleyerek, günümüzde küresel sevkiyatların%90'ını kapsayan konteyner taşımacılığındaki performans ölçütlerineodaklanmıştır.Çalışmanın uygulama bölümünde, uluslararası konteyner hatlarınaacentelik hizmeti sağlayan bir denizcilik şirketinde Balanced Scorecardçalışması yapılarak, dört ana boyut olan finansal boyut, müşteri boyutu, içselişletme süreçleri boyutu, öğrenme ve gelişme boyutlarında belirlenen anaamaçlar doğrultusunda performans arttırıcı stratejilere odaklanılmıştır.Balanced Scorecard boyutları çerçevesinde şirketin içsel ve dışsalsüreçlerinin mevcut durumu SWOT analizi yapılarak belirlenmiştir. SWOTanalizi kapsamında müşteri ve içsel işletme süreçleri incelemelerindemüşteri ve çalışan memnuniyeti anketi düzenlenerek elde edilen verilerüzerinde faktör analizi yapılarak ana faktör grupları ortaya konmuştur.Çalışma sonucunda, Balanced Scorecad oluşturulurken yapılan analizneticesinde performans açısından önemli olan müşteri, çalışan ve iş süreçleriodaklı ölçüler ortaya konmuş ve uygulama yapılan şirkete ana amaçları olanyıllık ciro ve kârlılık artışı için uygulamaya koyabilecekleri bir strateji haritasıoluşturulmuşturDeniz Taşımacılığı Lojistik Balanced Scorecard Performans Ölçümü
Özet (Çeviri)
Logistic operations in sea transportation and performance levels of itsprocessive contents are quite important to provide a good quality, fast andproductive service in shipping industry. Ineffectiveness of logistic system insea transportation is highly effect not only service demanders but also allparties in the logistic system.This study aimed to examine the common logistic processes and mainelements of sea transportation and also particularly focused on performancecriterions in container shipping system that handles 90% of total cargoescarried in global scale.In the application section of the study, a Balanced Scorecard has beencreated for a maritime company that provides agency servises to theinternational container lines in shipping industry. Some of performenceimprovement strategies has been determined for the four main perspectivesof Balanced Scorecard as financial, customer, business processes, learningand growth perspectives while focusing on main objectives of the company.Current situation of inner and external processes of organization hasbeen initially exmined by SWOT analysis and this provided essentialinformations for the construction steps of Balanced Scorecard. Factoranalysis method has been used to analyse the data collected with customerand workforce satisfaction inquiries during SWOT analysis.Consequently, a strategic map has been created for the company inorder to manage organization to reach the main objective of seniormanagement as to increase the annual income and company profitability.