Faaliyet tabanlı maliyetleme ve tıbbi laboratuvar uygulaması
Activity based costing and study on medical laboratory
- Tez No: 204794
- Danışmanlar: PROF.DR. SELMAN AZİZ ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada özellikle son yıllarda birçok ülkede yaygın olarak kullanılanfaaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi açıklanmaya çalışılmıştır. Yöntemin daha iyianlaşılabilmesi için ilk olarak maliyet ve maliyet ile ilgili kavramlara değinilmiş, dahasonra faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi genel olarak açıklanmıştır. Sonraki bölümdeise hizmet sektörü, hizmet sektörünün bir kolu olarak sağlık sektörü, bu sektörlerinüretim sektöründen farklılıkları ve sağlık sektöründe faaliyet tabanlı maliyetlemekonularında bahsedilmiştir. Çalışmamın son bölümünde ise faaliyet tabanlı maliyetlemeyönteminin bir tıbbi laboratuvarda uygulanmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, activity-based costing method, which has been used widespreadly inmany countries, has been tried to explain. Firstly, cost and the concept related to thecost notion were being mentioned to understand be easily. And after that, activity-basedcosting method was being generally explained. In the next chapter, service sector, healthsector as a department of service sector, differences of these sectors from manufacturingsector and activity-based costing subject in health sector were being mentioned. The lastchapter of my study consists of application of activity-based costing method to a medicallaboratory.