Kur'an-ı Kerim'de heva kavramı
The concept of the desire (al-heva) in the Holy Koran
- Tez No: 204803
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEYSEL GÜLLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Heva Kur'ân'da dini ve ahlaki anlam ifade eden bir terimdir. Heva, kötü arzuları,yanlış fikirleri ve vahiy karşısında gayri ciddi tavırları ifade eder.İnsanı hayatta yönlendiren onun arzu ve istekleridir. Bu arzu ve istekleri dinnazarında iyi de kötü de olabilir. Bu, ferdin almış olduğu eğitim ile kendine referans kabulettiği bilgi kaynağı ile ilgilidir. Eğer insan, vahiy bilgisinden etkilenmemiş olan nefsininarzu ve istekleri doğrultusunda hareket ederse, onun doğru yolu bulması mümkün değildir.İşte Kur'ân, yanlış bilgilerle donanmış, kesin bilgi yerine zanna tabi olmuş, din karşısındaduyarsız, bütün menfaatlerde kendini merkeze koyan ve kendini diğerlerinden üstün göreninsanların arzu ve isteklerine ?heva? adını vermiştir. Kur'ân, insanın hem dünya hayatında,hem de ahiret hayatında mutlu olmasının ?heva? tehlikesinden emin olmasından geçtiğinidefalarca ifade ediyor ve ona uymaktan insanları şiddetle sakındırıyor.
Özet (Çeviri)
There is a religious and ethical term in the Holy Koran: ?al-heva? It contains thebad desires, false wills and the indiscreet manner according to Allah?s revelations. Ouraim, in this study is to contribute to discover the means of ?al-heva? clearly.The man?s desires and want guide him in the life. Also these desires and wants aregood or bad. That is according to his education and to knowledge fountain which he takesas reference. If a man obeys his own personality which didn?t impressed by Allah?srevelations on, it is impossible that he can find the correct way. Here it is; The Holy Korancalled desires and want of the human who be decked out the false knowledge, obeyed hisopinion instead of certain knowledge.