Gazetecilik meslek etiğinin kuramsal açıdan incelenmesi ve bir uygulama olarak 11 Eylül 2001 olayının Türkiye ve Kanada gazetelerindeki yansıması
Theorical analyze of journalism ethics and the reflexions of 9/11 event on Canadian and Turkish newspapers as an application case
  1. Tez No: 204802
  2. Yazar: BÜLEND AYDIN ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ SEÇİM TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
Tüm demokratik toplumlarda istisnasız olarak, yasama, yürütme ve yargı erklerinden sonra`Dördüncü Kuvvet' olarak toplumun çeşitli mekanizmalarında ve boyutlarında yer alangazetecilik mesleğinin güvenirliğinin sürekli sorgulanması nedeninden yola çıkarak,gazetecilik meslek etiğini incelediğimiz bu çalışma kuramsal bir çalışma ve uygulamaiçeriklidir. Şüphesiz, gazetecilik mesleğine ilişkin güvenirlik sorgulamasının temelinde,gazetecilik mesleğinde, meslek etiği ilkelerine uygun olarak davranılıp davranmadığınınvurgulanması önem taşımaktadır. Bu çerçevede, çalışmamızda, toplumda önemli bir yeriolan ahlak ve etik kurallarının, gazetecilik meslek etiği ilkelerinin daha iyi anlaşılabilmesiaçısından ele alınması amaçlanmıştır.Uzun bir çalışma ve emekten sonra tamamlanan bu doktora tez çalışmasının temel hedefiözellikle kuramsal olarak gazetecilik meslek etiğinin ne olduğunu, ilkelerini ve yaşananbelli başlı sorunları ortaya koymak olmuştur. Tezimizin uygulama kısmında ise, küreseltoplumumuzu, sosyo-ekonomik ve siyasi yönden de etkilemiş olan 11 Eylül olayını temelalarak, bu terör olayının Türk ve Kanada gazetelerindeki yankılarına yer verilmekle, ikiülkenin haberlerindeki içerik ve yaklaşım benzerlikleri ve ayrılıkları ortaya konulmuştur.Her ne kadar `kişilik haklarına saldırı', `yolsuzluk', `iktidar-muhalefet ilişkileri', `şantaj'gibi haberlerin yayınlanma biçimleri ile gazetecilik meslek etiği ilkeleri ölçütlerine uyup,uymadıkları kolayca tespit edilebilen ve eleştirilebilen bir konu olmanın ötesinde yer alanörnek uygulamamızın '11 Eylül Olayı' gibi uluslararası ve hatta küresel boyutta bir terörolayını teşkil etmesi olayının daha ziyade egemen güç ve düşüncenin tek taraflıyansıtılması gerçeğine vurgu yapmak üzere ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the reason of questioning permanently on the accountability of the journalisticprofessionalism which has been ranged such as the fourth power in the mechanisms anddimensions of the society after the legislative, executive and judicial powers in the alldemocratic societies without any exceptions, this study contains a theorical and anapplied researching in order to study on the journalistic ethics. Undoubtedly, in the basic ofquestioning on the accountability of the journalistic professionalism, it is very important tofocus on the application or the incompliance of the principles of the journalistic ethics.By this context, in our study, it has been aimed at examining on the ethics and moralityrules taking an important place in a given society in order to understand more the principlesof the journalistic ethics.The basic aim of this PhD thesis that has been completed after profoundly researching wasto display especially the context of the journalistic professionalism ethics, its principles andits common principal issues. In the application part of our thesis, taken the event of 9/11 asan example that had created the major impacts on our global society by socio-economic andpolitical points, we had exposed the news and approaches similarities and differences of thetwo countries: Turkey and Canada by giving place to the reflections of the Turkish andCanadian newspapers on this terror event.Although our application case constitutes a difficulty, in comparison to the cases whichhave been easily distinguished and criticized such as `the offences on the personalityrights?, `corruption?, `relations between the government and the oppositions? and`blackmail? from the point view of the conformity or unconformity formats of the theirnews covering, our case application example?s beyond that flexibility has been focusedafortiori on the reality of the unilaterally reflection of the dominant powers and thoughts ofthe covering of the 9/11 event that had been considered such as a terror event in theinternational and even global dimensions.