Congnitive and relational outcomes of track-two iniatives and transfer strategies used: The cases of the Greek-Turkish forum and the Greek-Turkish journaliss' conference
Türk-Yunan forum ve Türk-Yunan gazeteciler konferansı vakalarında kullanılan ikinci yol insiyatifleri ve transfer stratejilerinin kavramsal ve ilişkisel sonuçları
  1. Tez No: 204811
  2. Yazar: ANDREAS KOTELİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÇUHADAR GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hem Türk-Yunan Forumu hem de Türk-Yunan Gazeteciler Konferansı Türk-Yunan ilişkileri ekseninde işleyen ikinci yol insiyatifleridir. Bunlardan ilki 1998'de,diğeri ise 2000 yılında kurulmuştur. Sözkonusu iki insiyatif iki devlet arasındaki ilişkilerietkilemek ve geliştirmek amacıyla çalışmaktadır, ancak her biri sorunun farklı açılarınaodaklanmaktadır. Türk-Yunan Forumu, yarı resmi katılımcıları kapsamakta ve temelolarak siyasetçi ve politika üreticilerine tavsiye verme rolünü üstlenmektedir. Diğeryandan, Türk-Yunan Gazeteciler Konferansı, Türk ve Yunan gazetecilerin katılımıylagerçekleşen bir süreç olup temelde medyada olumlu bir tavır yaratmak suretiylekamuoyunu etkilemeyi hedeflemektedir.Bu tez öncelikle her iki insiyatifin kavramsal ve ilişkisel sonuçlarını ayrı ayrıdeğerlendirirken, bu insiyatifler tarafından kullanılan transfer stratejilerini detartışacaktır. Son olarak, iki insiyatifin kısa bir karşılaştırması yapılarak temel farklılıklarve ortak yanlar ortaya konacaktır. Gerekli kaynak katılımcıların büyük çoğunluğuylagerçekleştirilen bir dizi görüşme ve Türk-Yunan Forumu'na katılımcı olarak yapılangözlemler neticesinde toplanmıştır.Araştırmanın sonuçları, her iki insiyatifin de olumlu kavramsal ve ilişkiseletkilerine işaret etmektedir. Transfer stratejilerine yönelik olarak ise, mevcut kaynaklarTürk-Yunan Forumu'nun tavana doğru bir transferi hedeflediğini, GazetecilerKonferansı'nın ise tabana doğru bir transfere yoğunlaştığını, yani sadece konferanssürecine katılan gazetecilerin değil kamuoyunun da hedeflendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Greek- Turkish Forum and the Greek- Turkish Journalists? Conference areboth track- two initiatives which work on the Greek- Turkish relations. The former wasestablished in 1998 and the latter in 2000. These two initiatives have been working withthe goal of influencing and improving the relations between the two states, each onefocusing on different aspects of the problem. The Greek- Turkish Forum includes quasi-official participants and mainly has an advisory role to the politicians and the policymakers. On the other hand, the Greek- Turkish Journalists? Conference is a process whichincludes Turkish and Greek journalists and its efforts are primarily focused on creating apositive attitude in the media and thus have an impact on public opinion.Primarily, the thesis examines the cognitive and relational outcomes of the twoinitiatives separately, while it also discusses the transfer strategies that were used by thetwo initiatives are discussed. Finally, a short comparison of the two initiatives illustratesthe main differences and the commonalities between the two. Data was compiled from aseries of interviews held with most of the participants and a participant?s observation wasmade in the case of the Greek- Turkish Forum.The results of the research suggest that for both of the initiatives there werepositive cognitive and relational outcomes. With regard to transfer strategies, the dataindicate that the Greek- Turkish Forum targets mainly on upward transfer while theJournalists? Conference focuses more on downward transfer, meaning mainly thejournalists who participate in the Conference? s processes, but public opinion as well.