Dimensions of foreign policy change in Turkey: A comparative analysis of AKP Government and DSP-MHP-ANAP coalition
Türkiye'de dış politikanın boyutları: AKP Hükümeti ve DSP-MHP-ANAP koalisyonunun karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 204815
  2. Yazar: AYŞE KESLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET BERİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez Türk dış politikasının ?hassas? konuları olarak nitelendirilen Ermenimeselesi, Kıbrıs sorunu, Türk-Yunan ilişkileri ve Avrupa Birliği ile ilişkiler gibi dışpolitika alanlarında son dönemlerde siyasi davranış değişikliklerinin söz konusu olduğuvarsayımına dayanmaktadır. Bu yüzden, çalışmanın amacı günümüz Türk dışpolitikasındaki yeniden yapılandırma dinamiklerini incelemektir. Bu çalışma, mevcutdış politika değişikliklerinin sebeplerini ve dinamiklerini tanımlamak amacıylaiktidardaki AKP hükümeti ve bir önceki DSP-MHP-ANAP koalisyonunun dış politikaaksiyonlarını karşılaştırmakta ve kıyaslamaktadır.Dış politikanın yeniden yapılandırılması literatürü, hükümetlerin dış politika niyetve aksiyonlarında yön değiştirme kararlarını etkileyen ve devletin dış ilişkilerindedeğişim ve sürekliliği açıklayan üç genel etkene yer vermektedir: 1. Uluslararasıfaktörler, 2. ç politika faktörleri ve 3. Siyasi temsil ve karar alma süreciyle ile ilgiliolan faktörler.Karşılaştırmalı vaka araştırması bulgularına dayanarak yapılan analiz, dış politikadeğişimini en çok iç politika faktörlerinin etkilediğini göstermiştir: düşük rejimzedelenirliği, yüksek seviyede siyasi bağlılık ve dış politikaya yönelik yeni ve farklı biroryantasyonla birleşince dış politika değişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmuştur.Siyasi temsil ve karar alma süreciyle ilgili unsurlar arasından güçlü liderlik, siyasibağlılıkla olumlu bir etkileşim içindedir. Muhalefetin ve kutuplaşmanın seviyesi ilekarar alma süreci dış politika değişimi üzerinde hiç etki göstermemişlerdir. Çalışma saltuluslararası faktörlerin dış politika değişimi için belirleyici olmadığını, ancakgelişmenin doğası ve aşamasına bağlı olarak anlamlı olabileceğini ortaya koymaktadır.Böylelikle uluslararası faktörlerin etkisi duruma özeldir. Son olarak, incelenen vakalariçin iç politikadaki rejim değişimi ve bürokratik bükülmezlik boyutları uygulanabilirbulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis assumes a substantial change in the Turkish foreign policy, specificallyin the traditionally ?sensitive? policy areas such as the Armenian issue, Cyprus conflict,Turkish- Greek relations and those with the EU. Therefore, the study aims to analyzethe dynamics of foreign policy restructuring. For this purpose, foreign policy actions ofthe ruling AKP government and its predecessor DSP-MHP-ANAP coalition arecompared and contrasted for illustrating the causes and dynamics of policy changes.Literature on foreign policy restructuring cites three general factors affectinggovernments? decisions to redirect their foreign policy intentions and actions thatexplain change and continuity of a state?s external relations: 1. International, 2.Domestic, and 3. those relating political agency and decision-making process.Based on the comparative case findings, the analysis shows that domestic factorsmost influence foreign policy change: low regime vulnerability, together with a highlevel of political cohesiveness, and a novel orientation to foreign policy, positivelyimpact foreign policy change. From those relating to political agency and decision-making, a strong leadership is predicted positively with the cohesiveness factor. Lowlevel of opposition and polarization, as well as decision-making process, however, showno impact on foreign policy change. The study reveals that international factors are nota decisive factor for change per se but can be meaningful depending on the nature andstage of the development; the impact of international factors is found issue specific. Asa final point, dimensions of domestic regime change and bureaucratic rigidity were notfound applicable for this research.