The fluid city
Akışkan şehir
- Tez No: 204814
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ELİF EMİNE AYİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Haritalar yeryüzü mekanlarını ve nesnelerini sembolik öğelerden yararlanarak sunan soyut araçlardır. Bilgi zengini ya da çok değişkenli haritalar, sunduğu nesneler arasındaki ilişkileri kıyaslama olanağı verdikleri ölçüde anlam kazanırlar. Bu tez, kullanıcılarının veri toplama/ girişÂ yöntemleri ile hazırlanışına katkıda bulundukları, dinamik, çok katmanlı ve 3 boyutlu bir harita sisteminin kavramsallaştırma, tasarım ve uygulama safhalarını anlatmaktadır.“Akışkan Şehir” projesini tarihsel bir çervevede sunabilmek için; haritacılık ve harita çeşitleri, coğrafi bilgi sistemleri , sayısal yükseklik modelleri, coğrafi ve yükseklik verilerini görselleştirme teknikleri, İstanbul tarihi ve tarihsel haritaları konularından kısaca bahsedilmiştir. Proje'de amaçlanan, İstanbul şehrinin, hayallerinin, sakinlerinin, kişisel söylencelerinin alternatif bir method ile okunabilmesidir.
Özet (Çeviri)
Maps are abstract objects symbolically representing actual places and objects. Information richness or a multivariate map indicates relationships within itself, thus enabling comparison to add the meaningfulness of the map. This thesis describes the conceptualization, design, and implementation of a multilayered, public, and dynamic 3D map system that allows users to participate in its construction through collection and input of the data needed for the task. In aiming to provide a historic framework for the project“The Fluid City”, a brief history of cartography and types of maps, geographic information systems, digital elevation models, information visualization techniques for geographic and elevation data, as well as a survey history of Istanbul and her historic maps are briefly explained. The project proposes an alternative reading of the city of Istanbul, her dreams, and the personal mythologies of her many inhabitants.