Grammatical errors in the compositions written by Turkish learners of English
Türk İngilizce öğrencileri tarafından yazılan kompozisyonlardaki dilbilgisi hataları
- Tez No: 204822
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER BARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma Atatürk Üniversitesindeki İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümündekiöğrencilerin yazılarındaki gramer hatalarını bulmak ve sınıflandırmak için yapılmıştır. Kırkyedi kompozisyon incelenmiş ve bu yazılardaki hataları bulunmuştur. Bu hatalar ilk önce yediana kategoriyle sınıflandırılmış daha sonra alt kategorilere ayrılmıştır. En fazla sayıda hataiçeren kategorinin toplam hata sayısının % 24,7'sini oluşturan edat hataları olduğugözlemlenmiştir. Bir sonraki en yüksek sayı yanlış sıralama, özne ve fiil uyumsuzluğu vebelirleyiciler, işaret sıfatları, nicelik sıfatları ve isimler arasındaki uyumsuzluğu içeren diğersözdizimsel hatalar grubunda görülmüştür. Sonraki en problemli alanlar sırasıyla morfolojikhatalar, tanımlayıcı hatalar, fiil hataları, etken ve edilgen çatı hataları ve zaman kipleri hatalarıolmuştur. Çalışmanın sonunda öğretmenler, müfredat ve ders kitabı düzenleyenler ve testdüzenleyenler için bazı tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to find and classify the grammatical errors in thewritings of the students of the Department of English Language and Literature at AtatürkUniversity. Forty-seven compositions were examined and the grammatical errors in thesewritings were found. These errors were first classified into seven major categories, and thenthey were divided into subcategories. It was observed that the category that includes thelargest number of errors was the errors of prepositions, which comprised 24,7% of the totalerrors. The next highest number was seen in the group of other syntactic errors, whichinvolves wrong order, lack of subject and verb agreement, and disagreement betweendeterminers, demonstratives, quantifiers, and nouns. The following most problematic areaswere consecutively morphological errors, errors of articles, errors of verbs, errors of active-passive voice, and errors of tenses. At the end of the study some suggestions were made forteachers, syllabus and textbook designers and test developers.