Turkey's accession to the European Union: The role of immigration
Türkiye?nin Avrupa Birliği?ne katılımı: Göçün olası rolü
  1. Tez No: 204833
  2. Yazar: GURBET DENİZ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye'nin üyelik müzakereleri sürecinde başarısı Kopenhag Kriterleri'ni yerine getirmesineve Avrupa Birliği müktesebatını uygulamasına bağlıdır. Ancak; Türkiye'deki ekonomik vesiyasi gelişmeler, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygının artması, yani Türkiye'ninmüktesebata tam uyum sağlaması üyelik için gerekli bir koşuldur ama yeterli değildir.Türkiye'nin üyeliği, katılımı sorunlu hale getiren başka boyutlar da içermektedir. Göç,Avrupa halkının ve liderlerinin ekonomik, kültürel ve güvenlik konularında endişelerininortaya çıktığı ve her ikisinin de üyeliğe karşıt söylemini gösteren bir alandır. Türkiye'nin,çoğunluğu Müslüman olan büyük bir nüfusa sahip olması, üyelikten sonra Türklerin topluolarak göç edeceği ve Avrupa piyasalarını, kültürünü ve hatta iç güvenliğini olumsuz yöndeetkileyeceği inancına ve dolayısıyla üye devletlerde Tükiye'nin üyeliğine karşı tereddüte yolaçmaktadır. Avrupa liderleri halkın bu tereddütünü onları mobilize etmek için sık sık kullanır,ve karşılığında Avrupalı liderler Türkiye'nin üyeliği hakkındaki konuşmalarında halkın göçekarşıt olmasına atıfta bulunurlar. Üyelikten sonra Türklere serbest dolaşım hakkının verilmesiüzerine yapılan tartışmalar aynı zamanda Avrupa'nın işsizlik, göçmenlerin entegrasyonu, veyaşlanan Avrupa nüfusunun demografik sorunlarına etkili çözümler bulma ihtiyacı gibi diğersorunlarınının göç üzerinde yansımasını da gösterir. Bu nedenle, Avrupalı liderler,Türkiye'nin AB üyeliği için adım atarken, Avrupa halkının ve piyasaların ihtiyacı konularındabağlanmış durumdadır.
Özet (Çeviri)
Turkey?s success in the membership negotiations is linked to its commitment to theCopenhagen criteria and its capacity to implement the acquis. However, the economic andpolitical development in Turkey, improvement in respect for human rights and fundamentalfreedoms, namely full convergence with the European acquis, is a necessary but not asufficient condition for membership. Turkey?s membership includes other aspects whichmake the accession problematic. Immigration is such an area where economic, cultural, andsecurity related concerns of the European public as well as leaders come to the fore; where therhetoric of both illustrates the opposition sentiments towards accession. Since Turkey is alarge, populated and predominantly Muslim country, the prevailing sentiment of a mass flowof Turks after membership and their negative impact on the labour markets, European culture,and internal security leads to hesitancy towards Turkey?s accession in the member states.European leaders often use this public concern for an exodus of a large Turkish population tomobilize the public, and they refer to public opposition to immigration when discussingTurkey?s membership. The debates on the application of free movement for Turkish labouralso reflect other issues of the European societies such as unemployment, the integration ofthe immigrants, and the need for finding effective solutions to the aging European population.Therefore, European leaders have been restrained by both the demands of the public and themarkets while taking steps on Turkey?s EU membership.