The EU's enlargement to Turkey and the role of transnational capital
AB'nin Türkiye'ye genişlemesi ve ulusaşırı sermaye sınıfının rolü
- Tez No: 319540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİMİTRİS TSAROUHAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez Avrupa'daki ulusaşırı sermaye sınıfının AB'nin Türkiye'ye genişlemesi sürecini nasıl etkilediğini araştırmaktadır ve bu konuyu incelemek için Neo-Gramscianist eleştirel yaklaşımı kullanmaktadır. Bu bağlamda, aday ülkelerin Kopenhag ekonomik kriterlerine uyumu, Avrupalı firmalarca gerçekleştirilen doğrudan dış yatırımlar, Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası'nın (ASYM) raporları ve Komisyon ile üye devletlerce alınan kararlar arasındaki ilişkileri mercek altına almaktadır. Bu ilişkileri saptayabilmek için karşılaştırmalı olay incelemesi ve tarihsel yorumlama yöntemlerini kullanmaktadır. Bu doğrultuda AB'nin Doğu Avrupa genişlemesi ile Türkiye'ye genişlemesini karşılaştırmakta ve ASYM'nin genişleme politikaları üzerindeki tutumunu tarihsel açıdan analiz etmektedir. Bu sayede, bu tez Avrupa'daki ulusaşırı sermaye sınıfının genişleme politikaları üzerindeki ayrıcalıklı rolünü teyit etmekte ve ASYM'nin Türkiye'nin AB'ye katılımına Merkezi ve Doğu Avrupa ülkelerine kıyasla daha az istek duyduğunu ortaya koymaktadır. ASYM'nin Türkiye'nin katılımına daha az ilgi gösteriyor olmasını da Türkiye'nin Kopenhag ekonomik kriterlerine ve Gümrük Birliği Anlaşması'nın gereklerine uyum sağlamakta yaşadığı problemlere bağlamaktadır ve ASYM'nin Türkiye'nin AB'ye katılımını sadece Türkiye'nin ASYM tarafından ortaya konulan politika önerilerini yerine getirmesi durumunda desteklediğini öne sürmektedir. Böylece, ASYM'nin bu konudaki isteksizliğini Türkiye'nin hala AB'ye üye olamamasın nedenlerinden biri olarak göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the question of how European transnational capital affects the EU?s enlargement to Turkey. It adopts Neo-Gramscianist critical theory, and it looks at the links between the applicant states? compliance with the Copenhagen economic criteria, the foreign direct investment inflows by European firms, the reports published by the European Roundtable of Industrialists (ERT), and the decisions taken by the Commission and the member states. To analyze such links, the thesis benefits from comparative case study and historical interpretation methods. As such, it compares Eastern enlargement to the EU?s enlargement to Turkey and analyzes the ERT?s position on enlargement politics within the historical context. In this way, this thesis, first, reconfirms the privileged role of the European transnational capital on enlargement politics. Then, it shows that the ERT was less interested in Turkey?s EU accession when compared to Central and Eastern European countries. It explains the reason why the ERT was less interested in Turkey?s EU accession with reference to the country?s failures to comply with the necessities of Copenhagen economic criteria and the Customs Union Agreement, and it underlines that the ERT actively supported Turkey?s accession only when the country started to make progress in line with the ERT?s policy recommendations. In this way, the thesis suggests that one of the reasons why Turkey has not been admitted to the EU relates to the apathy of the ERT towards Turkey?s accession.