Türkiye'de büyükşehir belediyelerinde hizmet etkinliği ve eğitim ilişkisi: Alan araştırması ve bir model önerisi
The relationship of service efficiency and education within the metropolitan municipalities in Turkey: A case study and a suggestion of model
  1. Tez No: 204856
  2. Yazar: NİLÜFER NEGİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL MURAT ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bir mahalli idare birimi olan belediyeler, günümüz idari yapılanmasındaönemli yapıtaşlarından birisidir. Bu önemi, belediye sınırları içinde yaşayan halktoplamının, ülke genelinde toplam nüfusun önemli bir yüzdesini oluşturmasındankaynaklanmaktadır. Bu durum, belediyelerin idari bir zorunluluk yahutgereksinmeden ziyade, belirli yerleşim yerlerinde yaşamanın yarattığı ortaksorunlardan dolayı oluşturulmuş olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu doğalsonuç, belediyelere sorumluluk alanları içinde yerel halkın taleplerini karşılamave yerel halka sunduğu hizmetlerde etkinliği yakalayabilme misyonunu dayüklemektedir.Bizimde çalışmamızın temelini oluşturan belediyelerin hizmet sunumundaetkin olamaması sorunu, ülkemizde uzun yıllar gerek teorisyenler gerekseyönetsel kadroların gündeminde yer almış ve çeşitli çabalarla düzenlenmeyeçalışılmıştır. Belediyelerin hizmet sunumunda etkin olmalarını engelleyensorunlar çalışma içerisinde incelenmiş ve bu sorunların belediye personelinineğitimi ile ilişkisinin olup olmadığı hem teorik hem de ampirik olaraktartışılmıştır. Yaptığımız ampirik çalışma göstermiştir ki, belediyelerde hizmetetkinliğinin sağlanmasında belediyelerin karşılaştıkları sorunların personelineğitimi ile bağlantılı olduğu, araştırmaya katılan belediyelerin, karar vericileriarasında da yaygın bir kanaat olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Municipalities are one of the most important part of TurkishAdministrative system. One aspect of this importance, is their covarage of hugeamount of Turkish local population living in the country. Another aspect of thisimportance, rises not only from their existance as an administrative unit but ratherthe common problems of certain group of population living in those areas. As aresult, the need of the effective working of municipalities in providing theservices and satisfying the common needs of local population becomes the majorrequirement of the existance of local authorities.According to our hypothesis, effectiveness of services of metropolitanareas as a problem depends on various factors mostly to level of education amongpublic officers. As a result of our analysis, it is found that educationalinsufficiency is a higly accepted attitude among upper level desicion makers inmetropolitan areas in Turkey. At the same time our survey had proved that carrierspecialization and educational background of upper level desicion makers inmetropolitan areas generally are not directly related to their existing positions.